Zářivě bílý úsměv? Vše o zubech – StreetGame.cz
Žena se ze široka směje

Zářivě bílý úsměv? Vše o zubech

Váš úsměv může předat hromady pozitivní energie. Nebo taky vyděsit a naprosto odradit od líbání s vámi.

Vše stojí na správné technice používání zubního kartáčku. Těsně následuje čistění mezizubních prostor. Vše doplní pasta, ústní voda a žvýkačky (v tomto pořadí). S prevencí vám pomůžou na zubní hygieně, vzniklé problémy pak řeší zubař.

Jaký zubní kartáček koupit

Nehledejte high-tech design, nejlepší kartáčky obvykle vypadají minimalisticky. Dívejte se po malé hlavičce s rovnými, měkkými, stejně dlouhými vlákny. Curaprox koupíte pod sto korun v lékárně nebo u zubního hygienisty. Obměňujte přibližně co měsíc, nebo po nemoci.

Jakou zvolit pastu

Liší se hlavně obsahem fluoru od dětských po terapeutické, po kterých zřejmě sáhnete. Bělící pasty někdy obsahují i jedlou sodu. Někteří lidé si sodu dokonce sami dosypávají na kartáček. Opravdu bělí, ale je třeba vyhnout se agresivnímu tření dásní, případně také omezit na 1x týdně.

Technika čištění zubů

Naneste na kartáček pastu. Přiložte jej k přední straně horního oblouku pod úhlem 45 stupňů. Postupujte zub po zubu, pět až deset jemných kroužků na každý. Zbytečně netlačte. Zadní stranu vyčistěte tahem shora dolů. Stejně vyčistěte dolní oblouk.

Nakonec můžete stisknout čelisti a kroužky zuby vyčistit i ze předu. To je technicky nejsnazší část. Párkrát kartáčkem přejeďte i po jazyku. Na zatvrzelejší jazyky lze použít škrabku.

Ústa včetně mezizubních prostor pečlivě čistěte každý večer po posledním jídle. Nikdy nechoďte spát se špinavými zuby. Také je přejeďte po každé, než půjdete ven.

Čištění mezizubních prostor

Jednotliví lidé mají různě velké mezery mezi zuby. Od toho se vyvíjí také velikost mezizubního kartáčku. S výběrem vám může pomoct zubní hygienik. Někteří lidé potřebují více velikostí – to ale není problém, jednotlivé kartáčky vám zase vydrží déle. Jiní vlastní mezery tak malé, že se do nich kartáček, ani příliš špíny nedostane. Čištění mezizubních prostor proto neprovádějí.

Sadu několika kartáčků koupíte v lékárně pod 200 Kč. Každý vydrží několik dnů.

Zpočátku je mezizubní čištění podobně nepříjemné, jako nasadit si do oka čočku nebo píchnout si do stehna injekci steroidů. Během pár dní si zvyknete a brzy se dostanete pod dvě minuty.

S mezizubním kartáčkem se postavíte k zrcadlu a postupně s ním prostrčíte všechny mezery. Nacházejí se dole u dásně, níže, než byste čekali. Stačí jen jednou něžně a přesně vložit a vytáhnout, nemusíte přejíždět tam a zpět. Některé nezdravé zuby zřejmě budou lehce krvácet. Díky mezizubnímu čištění se zánět brzy vyléčí a krev ustane. Největší výzvu představují stoličky. Kartáček kvůli nim musíte zahrnout, případně druhou rukou podržet ústa otevřená. Pokud vám to vůbec nejde, můžete stoličky prvních několik seancí odložit a počkat, až se s mezizubním kartáčkem zlepšíte.

Zubní nit

Krabičku voskovaných nití můžete mít u sebe, pokud vám například v restauraci uvízne kus jídla mezi zuby. S předchozím kartáčkem si nit konkuruje. Oba tábory mají své příznivce. Nit přináší riziko pořezání, špatně se s ní čistí zadní stoličky. Pronikne ale i do velice úzkých mezer. I zde potřebujete správnou techniku, a i zde vám s ní nejlépe pomohou na dentální hygieně.

Ústní voda

Ústní voda působí dezinfekčně a protizánětlivě. Dodá vám malou výhodu, ale nikdy nenahradí mechanické čištění. Může také dásně podráždit.

Odlijete si 20ml, nalijete do úst, 30 vteřin promíláte mezi zuby, pak vyplivnete do umyvadla. Čištění zubů je o konzistenci. Nesnažte si na jeden zátah dokonale sterilizovat pusu, jako se nesnažíte vybudovat svaly jedním několikahodinovým brutálním tréninkem. Raději zkuste 10 vteřin, další den 20, teprve potom 30… A i když návod říká 20ml, použijte o něco méně. Snesitelnější pro vaši peněženku, šetrnější pro dásně. Průběžně kontrolujte, zda nejsou podrážděné. Správné použití ústní vody se podobá rozumnému navštěvování solária.

Žvýkání

Žvýkačka prospívá, dokud neobsahuje žádný cukr (což naštěstí splňují skoro všechny). Opravdový trik se neskrývá v přebíjení zápachu z úst. Žvýkání stimuluje tok slin, ty pak neutralizují bakterie. Samotné hraní s jazykem pomáhá zuby čistit (proto je důležité postarat se o ně před spaním, kdy k žádné velké jazykové aktivitě nedochází). Žvýkačky také dodají další fluorid, který posiluje zubní sklovinu.

Jak odstranit zápach z úst

Žvýkejte, čistěte zuby před odchodem z domu, večer mezizubním kartáčkem… Klíčová je zde také dostatečná hydratace.

Zdraví úst se silně vzájemně ovlivňuje se zdravím zbytku těla. Můžete zapáchat kvůli špatnému stavu orgánů. Stejně tak můžete mít nezdravou pleť kvůli zánětům v ústech…

Jako vždy hraje roli strava a užívání léků. Kouření je samozřejmě nepřijatelné – zničí oblečení, pleť, ústa, orgány, a v dnešní společnosti vás také víc a víc diskvalifikuje.

Kokosový olej – přírodní bělidlo?

Máme zatím jen jednu studii, která prokazuje, že cucání kokosového oleje zabíjí jednu konkrétní bakterii v ústech. Mnoho lidí ale na účinky oil pullingu přísahá.

Kokos je při běžné teplotě často tuhý. Vložíte si lžičku do úst, kde brzy zkapalní. Okolo dvaceti minut ho pak promíláte mezi zuby, zatímco se věnujete jiným aktivitám. Nepolykáte. Nakonec vyplivnete do koše (kdybyste ho plivli do umyvadla, v trubkách by mohl zase ztuhnout). Opakujete každý den. To má zvýšit zdraví vašich úst, podle některých dokonce bělit.

Rovnátka

Kvůli křivým zubům v jakémkoli věku kontaktujte lékaře. Dobrou zprávou je, že v dnešní době existují stále nenápadnější možnosti. Nemusíte tedy vypadat jako napůl robot.

Zubař

Návštěva zubaře se doporučuje co půl roku. To ale platí pro ty stejné masy lidí, které disponují průměrným IQ 100, pobírají průměrný plat a oblékají se průměrně špatně. Nic vám nebrání chodit častěji. Podobá se to návštěvě kadeřníka – máte se stavit co 3 týdny, ale stejně byste nejraději šli dříve, aby byl účes pořád čerstvý.

Zubař vše prohlédne a bude se dívat po vážných problémech. Pokud se ale neozvete, někdy vám neřekne dostatek o prevenci. Můžete tak například 20 let chodit k zubaři, aniž by se vám zmínil o nějakých mezizubních kartáčcích. O rady a speciální instruktáže si proto řekněte sami. Vytěžte maximum, sajte informace jako houba. Když už jste přišli, poproste i o profesionální vyčištění zubů.

Dentální hygiena

Zubní hygienista odstraní povlak a naddásňový zubní kámen. Následuje pískování, které si poradí s dalším kamenem a také pigmenty na zubech. Sice zuby nevrtá, ale rovněž nejde o nic příjemného. Nakonec je vyčistí lépe, než se kdy povedlo vám samotným.

V praxi vám ukáže ukáže techniku čištění zubů klasickým a mezizubním kartáčkem, u nějž vám i vybere velikost.

Zuby jsou okamžitě bělejší, hladší a prostory mezi nimi průchodnější. Celá procedura zabere asi hodinu a stojí okolo 700 až 1500 Kč. Doporučuje se absolvovat co půl roku, ale znova… Možná budete chtít častěji.

Kompletní rozvrh

Když jdete ven nebo po jídle: vyčistit kartáčkem s pastou, žvýkačka

Před spaním: mezizubní kartáček, kartáček s pastou, ústní voda

2x ročně: zubař, dentální hygiena

Doopravdy jen pár minut denně postupně povede ke krásnějšímu úsměvu, čistšímu dechu a zdraví celého těla obecně.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: