Saunování: účinky, pravidla a tajné triky do infrasauny – StreetGame.cz
Suplementy a další biohacking do sauny

Saunování: účinky, pravidla a tajné triky do infrasauny

Bez zdraví si ten život neužijete. Co z toho, že jste na světě a můžete dělat úplně cokoli, když na nic nemáte energii? Když jste zavalení stresem? Když už nemáte sil co za mlada?

A proto lidé vynalezli saunu.

Jedna taková mi stojí v obýváku. Ukážu vám, co vlastně umí, a jak z ní vytěžit maximum. Ano, smlsnou si i pokročilí biohackeři.

Benefity sauny

V sauně je horko. A příliš horka nás zabijí. TROCHA horka nám naopak umožňuje zesílit a na všechny horké situace se dopředu připravit.

Myslete na to jako na spoření. Kdykoli máte trochu sil, můžete se zavřít do sauny a část jich proměnit na tepelnou adaptaci (a snášenlivost vůči stresu obecně). Až přijde parné léto, tuhá zima nebo vyhazovat v práci, vaše tělo už si bude umět poradit.

Ano, sauna má doslova podivný přenos: schopnosti snášet extrémní teplo i chlad spolu souvisejí a jedno vás zlepšuje i v tom druhém. Navíc, nečekaně, i vytrvalostní aktivity souvisí se schopností snášet teplo vzniklé uvnitř těla. Sedět v sauně podle vší evidence napodobuje efekt sportu a samo o sobě buduje novou vytrvalost. Dlouhodobě saunování chrání srdce, zlepšuje prokrvení (napadly vás první svaly nebo erekce?) a pomáhá regulovat krevní tlak.

„Patnáctiminutová horečka“ preventivně chrání proti infekcím a pocení při dostatečné hydrataci i s elektrolyty vylučuje z těla skrze pokožku mnohé toxiny.

Někdy se spolu dlouhověkost (autofágie, cAMP) a budování maximálních svalů (hypertrofie, mTOR) perou, u sauny je ale prokázán pozitivní vliv na obojí zároveň. Naturálně zvyšuje IGF-1, který si kulturisté často píchají, a prodlužuje život.

A nezdá se, že by to mělo limit. Studie ukázaly, že saunování 2x denně je pořád prospěšnější, než saunování každý den. V tu chvíli jsem řekl fuck it a objednal 135kg saunu do obýváku.

A tady to začíná být zajímavé. Koupil jsem totiž INFRAsaunu. Místo kamen plných uhlí vás v ní ohřívá 5 světelných panelů s dalekým infračerveným zářením (DIR). Ano, TÍM slavným infračerveným zářením, které proniká několik centimetrů do těla a spouští léčebné procesy, jako je regenerace svalové tkáně, vyplňování pokožky kolagenem, rychlejší spermatogeneze…

Infrasauna nedosáhne takových teplot, jako ta finská. Teplota vzduchu nakonec dosáhne asi 65 stupňů Celsia, takže v ní na oplátku strávíte o něco delší čas. Vzít dovnitř ženskou návštěvu vyhřeje saunu o něco rychleji a naopak: infrasauna bez člověka uvnitř nelze naplno předehřát. Far infra-red dopadá přímo na vás a hřeje, aniž by samo ohřívalo vzduch. Tak jako vzduch venku má všude stejnou teplotu, ale ve stínu vám je chladněji a mimo stín tepleji, právě protože tam vás infračerveným zářením dobíjí slunce.

Původně jsem plánoval, jak budu infrasaunu utěsňovat, dokupovat tam kamna, zapalovat svíčky a užívat obří dávky pepře, abych tam zvedl teplotu a přiblížil se finské… Když jsem se tam ale hned po sestavení poprvé zavřel a brzy viděl, jak ze mě teče tučný pot, strach mě naprosto přešel.

Návod: konkrétní biohackerské protokoly

Po uplynutí začátečnického tréninku se to se saunou co do četnosti těžko přehání. Musíte jen vzít v potaz svou celkovou zátěž. Silový trénink například funguje na podobném principu: pravidelný mírný stres vás postupně dělá odolnějším. Po náročném výkonu v posilovně tedy volte jen velice relaxační saunu. Anebo před náročnou saunou volte jen relaxační pohyb.

Hodně zde záleží na logistice. Máte saunu doma? V posilovně? Nebo alespoň blízko?

S protokoly si vždy můžete hrát a postupně je měnit podle potřeb.

Sauna v posilovně:
5x týdně střední až těžký silový trénink + 1 lehké až střední kolečko v sauně hned po tréninku

Sauna mimo posilovnu:
4-5x týdně střední až těžký silový trénink + 2x týdně 3 plná kolečka ve finské sauně

Zima v karanténě:
5x týdně lehký až střední silový trénink venku ve sněhu (ale vždy ještě za slunce!) + jedno dlouhé kolo v domácí infrasauně hned potom

Pokud chcete tvrdší tréninky I tvrdší saunu (a například méně pracovat), oddělte je:

Ranní rutinaSnídaně → Práce → Silový trénink → Oběd → Šlofík → Práce → Sauna → Večeře

Průběh saunování: pravidla, co v sauně dělat

Horký vzduch stoupá nahoru. Ve stoje si zahřejete hlavu a nohy zůstanou v chladu. Ve finské sauně si pro rovnoměrnější výsledek lehněte, nebo ještě lépe zvedněte nohy a opřete o zeď!

Nikam poblíž sauny nepatří mobil. Potřebujete se trochu nudit. Potřebujete čas na sebe, který vás přiměje zameditovat a přijít na nové souvislosti.

To může zajistit vaši hlavní náplň: meditovat. Co nejvíc sledovat přítomný okamžik, sledovat své tělo. Je to stejně vrchol multitaskingu: místo sauny a meditace prostě meditujete přímo v sauně a děláte pro sebe dvě (sto) věci naráz. Prohlubovat spojení se svým tělem vám pak umožní dokonale určit, kolik času v sauně daný den strávit.

Teplo vás extra uvolní, takže v sauně můžete provést i trochu strečingu. Třeba ho vyndat z konce silového tréninku a přesunout právě do tepla. Držte se u toho zvýšené přítomnosti, každý pohyb plně vnímejte. Jako jogín.

Detoxu ještě prospěje peeling nebo masáž. Osobně rukama zejména mobilizuju chodidla – ohýbám a odděluju prsty na noze…

Toto pořadí ideálně sedí. Přijdete a ještě nejste horcí – meditujete a vnímáte posvátnou atmosféru sauny. Pak provedete pár vědomých strečů. Námaha se ale s časem zvyšuje a tak už se jen dále masírujete nebo ještě meditujete (když v přítomném okamžiku přestanete s pocity bojovat, vydržíte v sauně paradoxně déle, než kdybyste se jim bránili).

Jak dlouho v sauně vydržet?

Hledejte nejlepší čas pro sebe, ne pro někoho jiného. Sledujte své pocity. Pokud už nemůžete po šesti minutách, dejte pět minut. To se opravdu stává a nic jiného s tím nenaděláte. Jde o to postupně se zlepšovat oproti dřívějšku, ne trhat rekordy první měsíc. Celkově: dokud někdo tučně nezaplatí, nesnažte se v sauně o ŽÁDNÝ rekord.

Každý máme dobré a špatné dny. Obecně můžete čekat okolo 10 minut ve vyhřáté finské sauně ze začátku a postupně směřovat až k 20 minutám. 1 až 3 taková kola, podle pocitu, cíle, a jak jsem rozváděl výše, podle celkové náročnosti vašeho tréninku a života.

V sauně se dýchá pomalu a vždy nosem – to vždy sníží stresovou zátěž a umožní vám zdravě zvládnout trochu víc.

Mám po sauně skákat do ledové vody?

Přiměřené otužování je obecně zdravé, takže pokud se vám nezdá, že se blíží infarkt, udělejte to.

Jen chlad je až příliš dobrý ve snižování zánětlivosti. Pro svalový růst po kulturistickém tréninku nechcete akutní inflamaci překážet. Proto pokud zařazujete saunu hned po posilovně, ochlaďte se jen krátce a neledujte se pět minut.

Suplementy do sauny

Potit slanou vodu, pít čistou vodu, to je recept na hyponatrémii – nebezpečné naředění krve, na které kdysi vytrvalci i umírali. Při těžkém tréninku a hlavně v sauně proto pijte vždy minimálně vodu se špetkou soli, ideálně rovnou elektrolyty.

Svou teplotu můžete zvýšit také zevnitř! Zařaďte teplý zázvorový čaj s chilly! Tyto potraviny přirozeně energizují, zrychlují metabolismus a pomáhají spalovat tuk, takže i kdybyste si měli jen pořádně okořenit snídani, zařaďte je!

Detox zevnitř můžete podpořit ještě užitím niacinu (B3). Ten zlepšuje prokrvení, čímž vyvolává své známé zarudnutí, a způsobuje lipolýzu (odbourávání uložených tukových buněk na volné mastné kyseliny do krevního oběhu, tvorba ketonů). Spousta toxinů se přitom nachází právě v tuku.

Pokud se cítíte extra hravě, třetím nejlepším detox suplementem do sauny můžete být chlorella.

V sauně se vyhněte drogám. Zejména amfetaminy včetně MDMA jsou neurotoxické hlavně skrze zvýšenou tělesnou teplotu a je proto třeba užívat je v chladu. Odzkoušená mikrodávka hub vám zřejmě neublíží.

Podle čeho vybrat infrasaunu domů

1) Malé dveře a bonusové panely zepředu (na prostřední fotce) se vám budou hodit více, než celý předek prosklený.

2) Cedr je mé oblíbené dřevo a kdyby za něj šlo připlatit třeba 1000 Kč, vzal bych ho. Moc na tom ale nezáleží a jedlovec (hemlock) stačí. Dál pak v sauně používám esenciální oleje, třeba právě ten cedrový.

3) Stačí taky DIR, které doopravdy zahřívá tělo, nepotřebujete nutně drahé celospektrální zářiče i s NIR. Saunu pak z tohoto hlediska dosvědcuju panelem Mitolight, který blízké infračervené světlo poskytuje. Na Mitolight můžu poslat slevový kód.

4) Pro méně EMF volte technicky jednodušší sauny – žádná wifi, bluetooth a gramofon…

Nebudu sem psát, kterou infrasaunu konkrétně jsem si koupil, protože nás čtou tisíce a tisíce mužů a tímto krokem bych ji všude okamžitě vyprodal. Pokud to ale chcete vědět, napište mi zprávu na Instagramu @StreetGame.cz Malá nápověda: obsahuje celkem pět zářičů tří různých typů.

Každopádně mám ji doma, takže infrasaunu používám každý den: v tréninkové dny po teď v zimě lehké až střední venkovní posilovně, v netréninkové odpoledne. 1 seance mě stojí přibližně 10 Kč, zářiče pak vydrží aspoň 60 let. Poblíž vedu esenciální oleje, vevnitř pak žínku na mechanický peeling (odstranění mrtvých buněk z kůže), blok soli a krystaly (kdyby měli ezo lidi pravdu). Ledku nahoře jsem přelepil rudou fólií od Hynka Medřického, abych v sauně mohl posedět i večer a nemusel se bát modrého světla. Ke konci seance (v infra sauně 1x asi 30 minut) už zářiče vypnu a nechám maso dojít v ohřátém vzduchu. Nakonec se osprchuju ledovou vodou bez jakýchkoli prostředků (horká kůže vše skvěle vstřebává).

Pokud vám tento článek přišel speciální a plný zajímavých triků, máte pravdu :D Biohacking mě vedle svádění živí. Můžete si se mnou objednat konzultaci a probrat cokoli dalšího, co vás z tohoto oboru zajímá. Pomáhám takhle třeba některým výborným sportovcům a lékařům. Zároveň se pomalu blíží webinář Biohacking bez peněz, takže se 100% ujistěte, že jste přihlášení k odběru mailů níže a včas vám přijdou informace o konání.

A pokud se vám článek líbil, pošlete ho někomu! Třeba koupí infrasaunu on, a vám bude stačit chodit na návštěvy!

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

2 komentáře
Pavel napsal 26.1.2021

Koupil jsem si před léty za 5 tisíc takovou malou přenosnou skládací infrasaunu, z které trčí hlava. Moc jsem to nepoužíval, ale teď v lockdownu se hodí skvěle a imho udělá stejnou službu jak infrasauna za 30 tisíc.

Odpovědět
    Princ napsal 26.1.2021

    Tak kultura je taky důležitá! :D Chci tam sedět, meditovat, brát tam návštěvy, pít čaj, masírovat se…

    Určitě postni fotku.

    Odpovědět
Odešlete odpověď