Proč se lidé tolik štítí zbabělců, a jak strach překonat – StreetGame.cz
Žena nebojácně skáče

Proč se lidé tolik štítí zbabělců, a jak strach překonat

„Nebát se, nelhat a nekrást,“ hlásají nápisy poblíž Pražského hradu. A opravdu, lidé ke zbabělcům cítí stejný pudový odpor, jako k usvědčeným lhářům nebo zlodějům. Co tyto pocity, které asi všichni známe, způsobuje? Z jakých důvodů se evolučně vyvinuly?

Každý normální člověk někdy cítí strach. Třese se, buší mu srdce, někdy zbělá, div málem neomdlí… To je normální součást života. Když se bavíme o zbabělcích, myslíme lidi, kteří cítí strach, a poslechnou ho. Nepřekonají jej, neudělají to, co by chtěli, místo toho si čin pod vlivem strachu rozmyslí.

Cítí iracionální strach?Chce to udělat?Udělá to normální člověk?Udělá to strašpytel?
AnoAnoAnoNe
AnoNeNeNe
NeAnoAnoAno
NeNeNeNe

Jak ukazuje tabulka, normální člověk nakonec iracionální vztah nevezme v potaz a jeho rozhodnutí kopíruje to, co udělat chtěl. Strašpytel dělá jen věci, u kterých strach necítí, a na jeho racionalitu nehledí.

Nedostatek integrity? Ruce pryč

Když lidé zvažují, zda s vámi navázat nějaké pouto – stát se dobrými přáteli, vyspat se s vámi, udělat velký obchod, zaměstnat vás… – berou v potaz i vaši integritu. Jestli opravdu děláte to, co říkáte. Jak se vyjadřujete o lidech, kteří zrovna nejsou v místnosti. Jak se chováte, když si myslíte, že vás nikdo nepozoruje. Jestli měníte názory podle toho, s kým zrovna mluvíte.

A také právě, jestli pokud se něco rozhodnete udělat, také to uděláte, nebo vám zabrání každé zafoukání větru, každý malý pocit.

Podle toho se lidé rozhodnou, zda vám věří, nebo ne.

Zbabělec tedy nebude mít problémy pouze s budováním přitažlivosti. Hlavně mezi ním a ženou nevznikne důvěra a spojení.

Každý se bojí. Záleží jen, co člověk nakonec udělá

Když zažíváte iracionální strach, stačí se překonat a udělat, co je třeba. Za to když chce něco udělat zbabělec, strach mu zabrání. V tom lidé vycítí stejný nedostatek integrity, jako by kradl, lhal, nebo někoho pomlouval za zády.

Lidé cítí, že zbabělec se plně neovládá. Že o výsledku nerozhoduje on, ale veškeré aktuální emoce, jako je lenost nebo strach. Jím nabídnutá pomoc je bezcenná, když víte, že ve stresové situaci by byl příliš zbabělý pomoci. Protože finální výsledek neovlivňuje on, ale strach, jeho slovo neplatí.

Nevěřit zbabělcům, a považovat je na roveň lhářů nebo zlodějů, se proto milióny let vyvíjelo jako evoluční adaptace. I zvířata ve smečce musí tušit, že pokud jejich druh naslouchá strachu, nedá se mu věřit. Postrádá vnitřní integritu. Neudělá, co je v plánu, ale rozhodne se podle emocí na místě.

Proto pokud píšete zápornou postavu, často jí do vínku vedle lhaní a kradení dáte právě zbabělost. Pro lež se najde částečně ospravedlňující důvod, i krádež se možná někdy dá pochopit, ale za zbabělost budou vaši čtenáři záporným hrdinou opravdu opovrhovat. (Bavíme se stále o situacích, které nejsou reálně rizikové, jen způsobují iracionální stresovou reakci, například oslovení holky, řečnění před publikem… Tam totiž pro zbabělost neexistuje ospravedlnění. Nebavíme se o opravdu rizikových činnostech, jako provokovat divoké zvíře, skákat z velké výšky, strkat ruku do ohně… Pro ty se strach správně vyvinul, zde je na místě situaci opravdu zvážit a případně ji přehodnotit.)

Zbabělci zkrátka působí, jako by postrádali integritu i vůli. Jako by v nich nebyli nic vyššího, lidského, a kompletně je ovládaly jen jejich nízké pudy. Když zahřmí, místo aby se ovládli, běží se schovat do boudy.

Dobrou zprávou je, že schopnost překonávat strach se dá rozvíjet. Přijít na kurz, nebo zkrátka vyhledávat stresové situaci a kdykoli nehrozí opravdové nebezpeční a strach je čistě iracionální, pustit se do toho!

Každý se někdy třeseme, buší nám srdce, chce se nám zvracet… Co nás ale odlišuje od zbabělců je to, že se umíme překonat a nakonec udělat správnou věc! Nekrást, nelhat, a hlavně se nebát.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

6 komentářů
robertvokac napsal 22.10.2018

V jednom zdroji jsem četl, že strach neexistuje, že to, co myslíme, že je strach, není strach, ale pocit očekávání, touha, překvapení. Místo strachu bychom měli věci okolo sebe brát jako očekávání něčeho, co už někdo jiný určitě prožil a přežil to.

Odpovědět
Doctor Dolan napsal 23.10.2018

Herr Princ, ono jde taky o zkušenosti.

Když máš se ženami X negativních zkušeností, nikdy ti to s holkou nevyšlo, když už došlo na sex tak to stálo za ho*no a ani sis to neužil, nemáš moc motivaci holky oslovovat.
Navíc asi sám víš jak strašně nepříjemný pocit je, když se ti holka vysměje do ksichtu, vrazí ti pěstí, plivne ti do obličeje nebo sahá po pepřáku.

Jako jo, ti co oslovit holku nikdy nezkusili asi zbabělci jsou, ale ti co mají už hodně negativní zkušenosti a strašně moc odmítnutí a při sexu zjistili, že to vlastně za tu námahu ani nestojí, protože masturbace uspokojí líp a že ty nejhezčí holky jsou stejně arogantní a protivné, možná jen odmítají pořád dokola šlapat do ho*na.

Svět není pohádková říše a musíme si přiznat, že ženy umí být pěkné potvory a většina z nich mimo sexu nic nenabízí. Při komunikaci se ženami se někdy cítím jako kdybych mluvil s děckem.

Odpovědět
  Princ napsal 24.10.2018

  Negativní situace neexistují. Vše je neutrální, teprve my rozhodneme, jak si situaci vyložíme.

  Když mě první roky všechny holky odmítaly, vždy jsem na sebe byl hrdý, že jsem šel oslovovat, že jsem někomu zlepšil den, že jsem se něco naučil, že buduje odolnost vůči odmítnutím a tím i hluboké vnitřní sebevědomí…

  Oslovoval jsem ze začátku i hodně neempaticky, než ze mě streetgame postupně udělala lepšího člověka, a můžu tě ujistit, že ani na nejstrašlivější oslovení holky nereagují pěstmi, pliváním nebo pepřákem. A to jsem měl i žáky s aspergerovým syndromem, puberťáky, dědečky…

  Sex je pořádná sranda, teprve když se to naučíš :D Pokud nechodíš do posilovny, nemedituješ, sleduješ hodně porna a spal jsi s pár holkama za život, obří nářez to zřejmě nebude.

  Mé přítelkyně mi každý den dávají mnohem mnohem více věcí, než sex. Ať už lásku, smích, intelektuální stimulaci, drahé dárky nebo třeba seznamování s vlivnými lidmi. Akorát trvá dlouhou dobu streetování a randění, než se člověk proseje k těm opravdu hezkým, opravdu chytrým a opravdu příjemným zároveň.

  Odpovědět
  Kaja napsal 25.10.2018

  Princi a to chceš říct, že k tem hezkým, chytrým, příjemným vede spousta těch horších, co je nepříjemných?

  Odpovědět
  Princ napsal 25.10.2018

  Každému může být příjemné trochu něco jiného… Člověk ani neví, co je opravdu sympatické jemu, dokud dostatek holek nezkusí…

  A spát jen s těmi nejkrásnějšími a nejsympatičtějšími taky nejde, chce to dostatek zkušeností, aby ses těm nejlepším holkám líbil, abys je emočně zvládal, měl jim co nabídnout…

  Odpovědět
Kaja napsal 26.10.2018

A neni kazdemu sympaticke kvalitni holka, nejenom krasna, ale i vzdelana, kultivovana, uspesna ?

Odpovědět
Odešlete odpověď