Jediný, komu můžeme jako lidé předat své geny, jsou naši potomci. Říká se tomu vertikální genový transfer – z rodiče dolů na dítě. Jenže ne tak úplně! Existuje mnoho organismů, které si genetické informace navzájem předávají, i když ani jeden není potomkem druhého. Tomu se říká laterální genový transfer. Dvě bakterie se mohou potkat a vzájemně si vyměnit své geny. Vědci to nazývají také promiskuitní DNA. Pro nás je zásadní, že:
Většina DNA, kterou si lidé nosí, je tvořena právě bakteriemi, které žijí v našich střevech, na kůži, ve vlasech… 3 ze 4 buněk v našem těle nepatří nám primátům, ale našim mikrobům.
Tyto bakterie ovlivňují naše chutě, náladu, imunitu, psychické potíže, zdraví zubů, pleti, chuť na sex…
To, jak jste v životě úspěšní, částečně určuje váš bakteriální profil. Jste obydleni prospěšnými bakteriemi, které vám umožňují rychle trávit, snadno vás brání proti nemocem, způsobují vám chuť na zeleninu a celkově dodávají dobrou náladu?
A i když vy (primát) si z jiným člověkem nemůžete vyměnit jeho geny, vaše bakterie si mohou vyměnit geny s jeho bakteriemi.
Proto je třeba dát si pozor, s kým si geny vyměňujete.
Jak optimalizovat svůj bakteriální profil
V první řadě začněte, tak jak se to dělalo celou historii lidstva a dříve, pravidelně konzumovat kvašené potraviny. Fermentace je zbavila antinutrientů a jiných jedů, snížila obsah sacharidů, přidala nové vitamíny a naplnila zkvašené potraviny prospěšnými bakteriemi (těmi, co způsobují chuť na zeleninu, posilují imunitu, zrychlují trávení, zvyšují sebevědomí…).
Jak na to? Hledat složité návody je jen sebesabotáž! Stačí vám jediné:
Vyberte zeleninu, kterou máte rádi, a ponořte ji na pár dní do trochu slané vody tak, aby nevyplavávala. Tam vám prokysá. Pak ji přesuňte do chladu, kde bude ještě dokvasávat, postupně ujídejte a posílejte do sebe prospěšné bakterie ve velkém.
Nebo nastrouhejte zelí, osole, okořeňte, přidejte klidně další věci (strouhanou mrkev, česnek, cibuli, libeček…) a zatěžte tak, aby nasolené zelí pustilo šťávu. V té se vám následně všechna zelenina fermentuje.
Až toto zvládnete, existují milióny dalších možných experimentů. Protože se mě stále někdo ptá, pro tyto dotazy jsem založil téma o fermentaci na fóru. Tam se můžete přeptat na detaily k výše zmíněnému základnímu postupu, nebo hledat inspiraci pro jiná bláznivá kvašení.
Zatímco si vyměňujete názory, vaše bakterie si vyměňují DNA!
Charisma nebo necharisma člověka je komunikováno milióny signálů – jeho gesty, mimikou, oblékáním, hlasem, očima, vůní…
Kvalitní nebo nekvalitní bakteriální profil je tedy něco, co z člověka částečně nevědomky poznáte. Pokud je nesympatický, skleslý, nejistý, bez jiskry… Je to částečně určeno i bakteriemi, které jej osidlují. (Dále tím, jakou má hladinu testosteronu, kolik má sexu, jestli se otužuje, sportuje, jestli oslovuje holky… Všechny tyto věci se navzájem ovlivňují. Když se totiž například otužujete, zlepšujete svůj bakteriální profil, a pokud máte dobrý bakteriální profil, je větší šance, že se začnete otužovat. V těle vše souvisí se vším.)
Když se obklopíte úspěšnými lidmi, nemá to jen psychologický význam v tom, že začnete přejímat jejich „úspěšné názory“, že vás seznámí s jinými vlivnými osobami, že vás možná zatáhnou do nových situací… Má to i význam biologický! Zatímco si totiž vy s někým vyměňujete názory, vaše bakterie si mezi tím vyměňují DNA!
Vyspat se s beta samcem pro holku nepředstavuje jen riziko, že se jí narodí slabé děti (vertikální transfer). Ohrožuje to i ji samotnou skrze horizontální transfer bakterií. Mimo jiné i proto jsou lidé tak nějak přirozeně odpuzováni neúspěchem a nízkým statusem. Míra úspěchu je nakažlivá.
Kdykoli se tedy přátelíte s nějakým nestreetujícím červem, nevystavujete se pouze psychologickému riziku (nákaza limitujícími přesvědčeními, rozkalibrování názorů, sebelítostí…), ale také tomu biologickému.
Ono ostatně vše psychologické má i svou biologickou podstatu (změna nálady se projeví změnou hormonů, jiným mozkovým obrazem, jinou rychlostí srdečního tepu…). Co vás trápí na duši, bude vás trápit i tělesně. Proto všechna nebezpečenství kontaktů s beta samci nejsou jen neuchopitelně spirituální, ale přímo fyzická, v budoucnu možná i přesně měřitelná.
Shrnutí je vlastně jednoduché: jezte více kvašených potravin, a obklopte se úspěšnými lidmi. Hrajete o tři čtvrtiny svého DNA.
Detailnější informace na toto téma najdete v mnoha knihách o fermentaci (např. Sandor Katz – Art of Fermentation), nebo se na ně zkrátka můžete optat na fóru. Také se učí na školách v rámci biologie, medicíny a dalších vědních oborů.