Občas dávám vážně zvláštní rady. Až se i autističní programátoři zarazí: „A není to proti etiketě, přisednout si k holce jen tak bez zeptání?“ Anebo: „A nenaštveš tu holku, když místo aby ses jí věnoval, začneš se dívat do mobilu?“ Také jsem býval hodný a slušný. Jeden zvláštní zážitek mě ale donutil změnit názor.
Dokud jsem totiž pouze oslovoval holky na ulici, nikdy jsem se na situaci nedokázal plně podívat jejich očima.
Vše se změnilo, když jsme začali pořádat Výcviky, kde jsme techniky drilovali na sobě navzájem.
Ano, dělat kluka a trénovat si techniku na parťákovi mi pomohlo.
Opravdový šok přišel, když jsem měl hrát ženu, a ostatní si techniky trénovali na mě.
Dobrá polovina mých studentů, obvykle pohodových manažeřů nebo programátorů, najednou nasadila slizký hlas, začala se chovat vlezle, jako kdyby ode mě něco chtěla, udržovala nepřetržitý oční kontakt, přibližovala se ke mě, okamžitě mi něco navrhovala…
„Tak takhle se někdy cítí holky při oslovení?“ zděsil jsem se.
Když se nějaký muž podíval do mobilu, udělal si ze mě legraci nebo mě přerušil, cítil jsem se doopravdy příjemněji. Snížil totiž ten nepříjemný tlak a pocit, že bude falešně milý, protože něco chce.
Lekce je jasná: když na holku od začátku budete přehnaně hodní, může to vytvořit nepříjemný tlak a pocit, že po ní něco chcete. Když se občas rozhlédnete, budete u oslovení něco pojídat nebo napíšete sms, vyzníte mnohem více v pohodě.
Smyslem etikety je nakonec právě toto: být příjemným, empatickým člověkem, v jehož společnosti se ostatní cítí dobře. Gentleman proto někdy musí porušit zkostnatělá pravidla a improvizovat. Konkrétně:
Proč ženu občas přerušit
Pokud nadšeně hltáte vše, co holka řekne, za chvilku začnete působit jako jeden velký bezpáteřní FAKE. Občasným NE nebo přerušením („To mě moc nezajímá, spíš mi řekni…“) vytvoříte dojem autenticity a opravdovosti. Vašeho ANO si pak lidé budou doopravdy vážit.
Projevy nesouhlasu přetvářejí spojení na přitažlivosti a pokud je zařadíte, brzy přestanete končit ve friendzone.
Proč v restauraci přisedat bez ptaní
Pokud se postavíte nad ženu a začnete se nejistě ptát, zda můžete přisednout, dáváte najevo, že potřebujete její potvrzení. Tedy že něco chcete. Že se budete cítit v klidu, jen když vám bude projevovat zájem. Takové skryté žadonění ženy odpuzuje. Své sebevědomí musíte vždy čerpat zevnitř a při streetgame nebrat, nýbrž dávat.
Stáním nad ženou navíc zničíte familiérnost a zdůrazníte, že se neznáte. Spojení se přitom mnohem lépe buduje, když se od začátku chováte jako staří známí, jako kdybyste už byli jejími manžely, jako by vás osud pro sebe dávno předurčil. Pokud se jen usmějete, pozdravíte a rovnou přisednete, žena se s vámi bude cítit mnohem pohodlněji.
Proč se občas podívat do mobilu
Žena nechce být středem vesmíru každého neznámého chlapíka, kterého právě potkala. I když se jí třeba od začátku líbíte díky pasivní přitažlivosti (sebejistá řeč těla, hluboký hlas, meditativní stav mysli…), nechce být nucena k okamžitému rozhodnutí. To jak verbálně (v prvních 10 vteřinách ji zvát na rande), tak nonverbálně (přibližovat se, když dělá kroky dozadu, upřeně civět, i když je hodně nervózní…).
Aby bylo oslovení příjemné i méně sebevědomým, překvapeným holkám, je třeba naučit se dělat nejen kroky vpřed, ale i krůčky vzad.
Lidé si někdy myslí, že projevy nezájmu („Kdybys byla starší, byla bys přesně můj typ“, „Hezká sukně, moje sestra si ji v New Yorkeru taky koupila“) mají ženám snížit sebevědomí. V realitě to ale bývá naopak. Lehké projevy nezájmu ženám umožní cítit se pohodlně ve svém prostoru a nevnímat oslovení jako otravné naléhání.
A tak vždy pěstujte empatii a v případě potřeby udělejte krůček zpátky.