Pravda o kávě a jiných stimulantech – jsou zdravé? – StreetGame.cz
Káva a sny

Pravda o kávě a jiných stimulantech – jsou zdravé?

Každou vteřinu jeden člověk pro zdraví začíná pít kávu, zatímco druhý ji kvůli zdraví zrovna pít přestává. Který z nich má pravdu? Je káva zdravá?

Jak káva funguje?

Káva obsahuje stimulant kofein. To je nabuzovač se složitým mechanismem účinku. Za prvé zvyšuje hladinu dopaminu a adrenalinu, takže dodává motivaci a energii. Může způsobovat euforii, a to zejména lidem citlivým na dopamin a adrenalin (lidem citlivým na serotonin, kteří jsou nervózní, vyhýbaví a vše mají rádi dopředu naplánované, může být přílišná stimulace snadněji nepříjemná). Tento účinek s častým užíváním rychle klesá, navíc může způsobit „dojezd“ (vyčerpání, jakmile stimulant přestane působit).

Za druhé kofein inhibuje adenosin, a tím blokuje pocity únavy. Tento účinek trvá věčně, po nějaké době pravidelného užívání ale lidský mozek vytvoří větší počet adenosinových receptorů. Člověk se pak na kofeinu cítí normálně, a bez něj je ještě unavenější.

To je mimochodem opačný efekt, než způsobuje marihuana. Krom působení na kanabinoidy a dopamin totiž tráva funguje i jako inhibitor zpětného vychytávání adenosinu (=vydrží déle). Tím pomáhá relaxovat. Abstinenční příznaky kofeinu (příliš mnoho adenosinu) jsou tak částečně protipólem abstinenčních příznaků trávy (příliš málo adenosinu).

Kofein samotný nepředstavuje žádného krále stimulantů. Poměrem pozitivních a negativních účinků se výrazně neodlišuje od ostatních nabuzovačů (modafinil, efedrin, kokain, amfetamin…). Je legální, protože káva, čaj a čokoláda by se státům zakazovala těžko (asi jako alkohol, jedna z nejnebezpečnějšího drog vůbec, která je také dovolená jen proto, že je masově rozšířená). Proč jsou tedy ostatní stimulanty kontrolované? Pouze z hlouposti státu, který se násilím strká lidem do toho, co dělat se svými těly, za jejich vlastní peníze, přestože válka s drogami podle statistik vůbec nefunguje. Každopádně automaticky neplatí, že co je povoleno, je bezpečné, a co zakázáno, nebezpečné. Zřejmě byste našli ilegální stimulant s lepším poměrem výhod a nevýhod, než kofein.

Káva se ale nedá redukovat na pouhý kofein

Obsahuje velké množství dalších látek, zejména antioxidantů (prokazatelně třeba chrání DNA před poškozením) a polyfenolů. Slabě vypíná myostatin, který blokuje růst svalů, a tak může lehce napomoct kulturistickému tréninku. Káva před tréninkem podle studií způsobuje větší svalový růst, než stejné množství čistého kofeinu samo o sobě.

Káva zároveň funguje jako slabý MAOI (inhibitor monoaminooxidázy), takže zpomaluje metabolismus serotoninu a dalších neurotransmiterů a zvyšuje tím jejich hladinu v těle. MAOI se používají jako antidepresiva a zdá se, že někteří lidé, kteří pijí kávu a kouří u toho tabák (další slabý MAOI), jak to uvidíte v každém blázinci, si takto sami léčí depresi (i když by od doktora mohli dostat silnější, selektivnější MAOI bez rakovinotvorných účinků tabáku).

Nejlepší zdroje kofeinu

Čaj oproti kávě obsahuje navíc aminokyselinu l-theanin. Ta napomáhá klidné, soustředěné relaxaci. V kombinaci s kofeinem funguje jako nootropikum a snižuje vedlejší účinky stimulantů, jako je přebuzení, nervozita, třes nebo nesoustředěnost. Hodí se proto k produktivním mentálním činnostem. Čistý teanin se ke kávě vždy dá přidat, většina biohackerů preferuje poměr 2:1 (např. káva s přibližně 100mg kofeinu + 200mg l-theaninu ve vodě).

Přirozené zdroje kofeinu, zde hlavně kakao, čaj a kolové ořechy, dále obsahují theobromin – stimulant přibližně 10x slabší než kofein, který působí více na tělo (např. bušení srdce) než na mysl. Zatímco kofein stahuje cévy (lehce zvýší tlak, zhorší erekce a napumpování, snižuje přívod krve do mozku), theobromin je zase roztahuje (snižuje tlak, zlepšuje prokrvení). Vyplatí se proto část kofeinu nahradit teobrominem, například přidat si do kávy trochu čistého surového kakaa.

Už dlouho lze zakoupit čisté kofeinové tablety. Později přišel trend kombinování s čistým theaminem. Kvůli cévám dnes dokonce existují komplexní suplementy i s theobrominem. Pokud bude vývoj pokračovat, jednou se vědcům možná podaří vyrobit celý čaj…

Do té doby představují dary přírody (čaje, kávy, guarana, yerba maté, kolové ořechy…) mnohem zdravější variantu. Stále totiž zkoumáme jednotlivé složky těchto nápojů a stále dokonale nevíme, která dělá co, a zda to dokáže o samotě stejně dobře, jako v synergii s ostatními.

Co z toho všeho vyplývá?

  1. Káva působí jako stimulant, se všemi výhodami (vyberete si, kdy chcete hodně energie a motivace) a nevýhodami (návykovost, abstinenční příznaky, někdy pře-buzení ve formě nervozity, třesu, zvýšení tlaku, rychlého bušení srdce…).
  2. Zároveň obsahuje mnoho zdravých látek, které v jiných stimulantech (modafinil, amfetamin…) nenajdete (pokud nebudete kokain přijímat skrze čaj z kokových listů, to je také poměrně zdravá přírodní možnost na roveň kávy).

Právě druhý bod z kávy (ne samotného kofeinu) dělá skvělou volbu, pokud se pro stimulanty rozhodnete. Smysl dávají dvě řešení:

  1. Šetřit si kávu jako svůj stimulant pro výjimečné chvíle, kdy bude potřeba, a dostat tak do sebe zároveň jiné zdravé látky.
  2. Užívat kvůli zdravým látkám kávu každý den, jen se připravit na to, že postupně přestane nabuzovat (jen vyrovná absťák), v případě vynechání přijdou asi u poloviny uživatelů abstinenční příznaky (únava, nuda, bolest hlavy) a pro extra nakopnutí jednou za čas budete potřebovat jiný stimulant (např. modafinil).

Záleží také, jak vám káva sedne geneticky. Pomocí chytrých biohacků se dá užívání v obou případech optimalizovat, tedy snížit negativní účinky (úzkost, návykovost, zhoršený spánek, abstinenční příznaky) a zvýšit ty pozitivní (energie, zdravé mikronutrienty). I případné omezení kávy se dá hacknout tak, abyste nemuseli příliš používat sílu vůle a trpět, ale šlo to samo. Stejné biohacky fungují i v případě jiných stimulantů, jako je kokain nebo pervitin.

Pít kávu ano, ale hackovat to!

Pokud vás biohacky pro zdravější, efektivnější a méně návykové pití kávy zajímají, lajkněte tenhle článek na facebooku, napište tady komentář… A pokud bude reakcí dost, zveřejním druhý díl. Pokud ne, biohackerských článkům navíc se vyhnu a budu se dál věnovat jen svádění.

Aktualizace: úspěch byl velký, a tak již vyšlo pokračování: Biohacking kávy pro zdraví a silnější účinek

Pořádáme také přednášku Biohacking 4, kde budeme maximalizaci zdraví, výkonu a pohody probírat do hloubky a hlavně osobně, z možností na cokoli ze zeptat.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

15 komentářů
Antihrdina napsal 1.3.2019

Tohle si vždycky rád přečtu a ty víš jak mě donutit komentovat <3.

Osobně kafe piju ráno na vysrání, co se týče té erekce, taky mě zajímal dopad na tyhle funkce (a celkově libido, asi si najdu nějaký studie nebo sepsaný výsledky studií). Osobně mám zkušenost s X stimulantama a co se týče těch látek navíc (jak je v článku uvedeno třeba v čaji, kávě, kokových listech…), tak ty se do sebe furt dají přijmout i izolovaně (jak uvádíš). Tady už záleží asi na preferenci a důvodu proč kdo co vlastně žere. Pokud někdo hodlá něco pít/žrát skoro každej den, je pro něj určitě lepší užívat formu, ve které ty věci tak nějak jsou zasoupený samy od sebe (tzn. přírodní zdroje).

Pokud to někdo hodlá používat jako občasnej powerup (jako já), je pro něj nejlepší izolovaná substance kdy přesně zná dávku a mít co nejmenší toleranci, aby z toho vytřískal maximum Osobně hodnotím stimulanty co jsem zkoušel takhle:

1) Kofein: Kdybych neměl toleranci, tak by se asi dal používat na občasnej kognitivní boost, nicméně furt mi přijde hrozně dirty. Mám po něm pak nával únavy, někdy chci dělat X různých věcí jen ne to co se snažím dělat a blbě se po něm spí když se vypije pozdě/moc.

Absťák jsem měl, je nepříjemnej, člověkovi je tak nějak na nic, nemá motivaci, všechno je blbě a nevíš proč. Do toho taková táhlá únava.

2) Metamfetamin: Jakožto ADHD sufferer, menší dávky orálně v kapesníku jsou na soustředění super, trošku to zvedne náladu, uklidní mě to, zvedne motivaci a soustředění. Netrvá to zas nějak extra dlouho, ale o něco dýl než kofein, absťák jsem neměl. Nicméně je to neurotoxický když se to žere často takže tohle o svátcích.

3) Kokain: Boost na chvilku (30 – 60 min a padá docela rychle), navíc není takovej produktivní ale spíš "jo, pojďme něco dělat kurva, všechny vás miluju ale sebe nejvíc." Je to taková blbina dobrá třeba když chceš okořenit sex a šňupnout to holce z kundy nebo tak něco. Nicméně je to dost kardiotoxický a může to vést k náhlé srdeční zástavě (vzácný), i když se to žere z těch koka listů. Osobně nedoporučuju, max. na zkoušku nebo absolutně svátečně. Absťák jsem neměl.

4) MDMA: Není to úplně čistej stimulant ale okay. Zase, jakožto ADHD sufferer mi to umožnilo se koncentrovat na něco, co mě vůbec nezajímalo a hrozně mě to bavilo, plus mi to zesílilo představivost (ale ne do levelu psychedelik). Je to jako bys měl najednou takovej intenzivní vnitřní vztah k tomu co děláš, ať je to cokoliv. Energii to taky dodalo jak prase, ale teda jak to přestalo účinkovat tak docela únavička. Absťák jsem neměl.

5) Nikotin: Sranec, je to jak kokain ale mnohem sračkoidnější. Účinek je takovej lehkej a docela příjemnej, ale po chvilce je pryč (proto se lidi závislí na nikotinu neustále redosujou, podobně jako lidi na kokainu). Na produktivitu si to nedovedu dvakrát představit, na sex nebo něco jinýho taky ne, max. po něm občas ale to je furt lepší dát si něco jinýho. Navíc to většinou kouříš ve formě tabáku, což je skoro samo o sobě jistá rakovina když to smokuješ furt. Absťák jsem neměl.

6) Modafinil: Král stimulantů, nakopne to na 8 – 10 hodin na absolutní maximum, nepřemrští tě to nijak (jako někdy kofein), ale dá ti to exaktně ten bod soustředění co potřebuješ. Čas na tom jako by neexistoval a prokrastinace taky ne, prostě valíš, valíš, valíš – a najednou je hotovo. Žádná euforie nebo jiný hovadiny, prostě robotizace na maximum. Absťák byl a je mnohem snesitelnější než z kofeinu, prostě jen taková silná ale docela příjemná úvana.

Odpovědět
Antihrdina napsal 1.3.2019

Jo, ještě methylfenidát (7): To jsem žral jako děcko na ADHD, vím že jsem po tom nějak zázračně ve škole doopravdy i občas poslouchal a soustředil se. Absťák si nepamatuju.

Odpovědět
Princ napsal 1.3.2019

Díky, jeden z nejlepších komentů pod články naší historie :D Hlavně dobře doplnil můj pátý odstavec. Někdo si totiž může kvůli současným zákonům mylně myslet, že kofein je jediný bezpečný a zdravý stimulant.

Co efedrin, a co různá komba? :D

Nikdy by mě nenapadlo takhle používat MDMA :D A pak tu máme mikrodávkování LSD, prostě je toho tolik, až mě mrzí, že to nikdy nebude komplet…

A já mrknu na theacrin, mohl by způsobovat mnohem nižší toleranci, než kofein.

Odpovědět
CnFG napsal 1.3.2019

Jasně že víc článků o biohackingu, jsou stejně super jako normální o svádění, i když je to něco jinýho.

Odpovědět
Princ napsal 1.3.2019

Díky, to mám radost! Mám toho o biohackingu strašně moc, co není nikde pokryto mimo obskurní ztracená fóra :D ale nechci to spamovat kdyby nebyl velký zájem.

Ještě pár lajků na FB a mám připravený ten nejlepší článek o užívání kávy, jaký jste kdy viděli! :D

Odpovědět
martin napsal 1.3.2019

Skvělý článek, další biohackerský věci bych uvítal s otevřenou náručou.

Odpovědět
Doctor Dolan napsal 1.3.2019

Sic nejsem fanda takových experimentů, ale modafinil vypadá zajímavě. Ve čtvrťáku jsme o to lehce zakopli na Psychině a Neurole, ale do hloubky jsme nešli.
Teď jsem se hrabal v SPCčku o farmakodynamice, vypadá to na dost komplexní mechanismus (nebo spíš o tom jak to působí víme ho*no jako u většiny léků)
1. Interference s Gaba, Benzodiazepinovými, melatoninovými histaminovými (asi inhibice) plus x dalších
2. Zvyšuje dostupnost noradrenalinu, lze ho vyblokovat alfa1 blokátorem ale na jiné alfa1 receptory mimo mozek nepůsobí
3. Zvyšuje dostupnost dopaminu.

Narozdíl od pika stimuluje jen vybrané oblasti mozku pro bdění, spánek, vzrušení a pozornost… vypadá to jako perník pro chytré :D
Jen s čímkoliv co se se*e do dopaminu bacha, protože to může u predisponovaných jedinců spustit schizofrenii.

Jen divný, že je to už v oběhu od 70. let, podle všeho bezpečnější než ritalin (sranda že takovou s*ačku cpou do dětí) ale na ADHD se to nepoužívá.

Jeden by řekl že s tím už bude dost klinických zkušeností, ale všude co se týče bezpečnosti píšou něco ve stylu „zkus a uvidíš“

Odpovědět
David napsal 1.3.2019

Určitě pokračuj, byl to pro mě velice přínosný článek. Kdybys na příště mohl nějaké biohacky ohledně cévního systému, byl bych ti neskonale vděčný. :))

Odpovědět
Princ napsal 1.3.2019

Co přesně od svého cévního systému chceš?

Odpovědět
Princ napsal 1.3.2019

Co přesně od svého cévního systému chceš?

Odpovědět
Frenk napsal 3.3.2019

Nevíte,jestli existuje něco na zvětšení penisu?

Odpovědět
Princ napsal 3.3.2019

Když zlepšíš prokrvení, bude erekce větší

Odpovědět
David napsal 4.3.2019

Trápí mě křečové žíly a celkově krevní oběh. Díky tomu jsem musel přestat i posilovat. Na druhou stranu jsem slyšel i názory o tom, že např těžké dřepy tomu naopak pomáhají. Tak by mě zajímal tvůj názor a nějaké tipy.

Odpovědět
nethio napsal 15.3.2019

Skvělý článek.
Jsem jeden z tech lidí, kteří jsou citlivý na dopamin, streetgame mi po něčem s kofeinem jde tak o 200% lépe. Akorát po častějším užívání strácí účinek, způsobuje dojezd a nelíbí se mi jak stahuje cévy.
Nejvíce mě tedy díky tomuhle článku zaujal čaj, jaký by jste doporučili s nejvíce kladnými účinky?

Odpovědět
Princ napsal 15.3.2019

Těžko vybrat nejlepší čaj, každý druh má své unikátní benefity, od bílého po pu-erh. Hlavně doporučuji kvalitní čerstvý sypaný čaj, ne pyliny v pytlících, ani nic, co dlouho leželo v průhledných dózách.

Každý by měl aspoň jednou zkusit zelenou senchu, oolong a pu-erh.

Odpovědět
Odešlete odpověď