Oblékání pro muže: nátělníky, trika, pola a košile – StreetGame.cz
Muž dostal květiny

Oblékání pro muže: nátělníky, trika, pola a košile

Chcete jako muž oblékáním dávat najevo vysoké společenské postavení, sílu, zdraví a emoční inteligenci? Začíná to už od první vrstvy:

Nátělníky

Jste svalnatí a chcete to ukázat? K vodě nebo jiné podobné příležitosti si můžete vzít tílko. Zkuste bílou, černou nebo třeba maskáčovou. Nenechte své bradavky vyčuhovat a udržujte své chlupy na hrudi, zádech a v podpaží pod kontrolou.

Pamatujte, že nátělníky se nezastrkují do kalhot a neexistuje způsob, jak z nich udělat něco formálního. Zřejmě zůstanete u šortek nebo riflí a tenisek.

Trik navíc: pokud jste hodně hubení, můžete nátělník nosit pod svetrem a vizuálně si tím přidat pár kil na ramena a záda navíc.

Trička

Trika jsou přenošená. Troufnu si tipnout, že jich v šatníku máte hromadu, i když se třeba o pánské oblékání tolik nezajímáte. Považují se za automatickou volbu, mužům, kteří neposilují, ale bohužel příliš nepřidají.

Ano, většina mužů hromadně nosí něco, co jim vůbec nesluší. Ostatně cílem žádného článku o oblékání by nemělo být poradit vám, jak vypadat jako průměrný český muž… Dobré zdroje informací okolo módy pro chlapy u nás téměř neexistují, a obléct se tady umí málokdo.

Triko postrádá límec, apolety nebo sakové vycpávky, které by vám vybudovaly ramena. Pokud jste si vyjedli bříško, ještě to zdůrazní (a ne, nosit vytahané věci z XXXL obchodu vás nezeštíhlí). Kontrast mezi látkou a kůží pak upozorní na vaše paže – a běda, pokud tam nevykukuje pořádný triceps!

Do společnosti noste trička, jen pokud už disponujete pěknou, mužnou postavou. Pokud na tom teprve pracujete, noste do města, na rande, do klubu, do práce… raději polokošile, košile nebo saka. Ty vám umožní se svým vzhledem daleko více pracovat. Trika, to je upřímnost sama.

Při nákupu triček začněte se základy – jednobarevnými verzatilními kusy, které můžete nosit téměř k čemukoli:

  • bílé (pokud jste dobře vyrýsovaní, dodá vám na mohutnosti)
  • černé (např. v kombinaci s černými chealsey boots)
  • námořnicky modré (tmavé, ale rafinované, ne taková pěst na oko, jako černé)
  • neutrální barvy, třeba pískové
  • červené (ukáže sebevědomí a sílu, jen už jej nedoplňujte výraznými kalhotami…)

Víc triček asi ani nepotřebujete. Pokud ale chcete, můžete pokračovat dalšími barvami (zelená?), nebo jít do horizontálních proužků (modro-bílé, červeno-bílé…)…

Trička s potiskem vám moc neposlouží, veliký obrázek totiž vede pohledy na váš trup místo obličeje a z vás se stává legrační chodící billboard. Abyste tento efekt zmínili, můžete přes takové triko přehodit rozepnutou lehkou mikinu, rozepnutou košili nebo velice neformální (světlý, nestrukturovaný) blejzr.

Vyhněte se hlubokým výstřihům a pamatujte, že vaše paže by se do rukávu měla vejít jen 1x. K tomu třeba centimetr, aby vás rukáv neškrtil. Pokud se tam vaše paže vejde 2x (jako většině Čechů), triko je pro vás příliš velké.

Dlouhá trika

Dobře padnoucí klasické tričko končí někde v polovině rozkroku. Když zvednete ruce nad hlavu, neodhalí vám pupík, ale ani vám z pod bundy nečouhá jako dlouhý šos.

Před pár lety se rozjela móda dlouhých triček střižených tak, aby sahala daleko hlouběji. Nejde přitom o to koupit si klasické triko ve velikosti XXL. (Černošská hip-hopová móda obvykle bílým nesluší. Barvy totiž vždy musíte volit podle odstínu své kůže a vlasů. V tomhle ohledu je oblékání hrou se světlem, fyzikou. Absolventi technických oborů by měli nejlépe ze všech chápat z hodin optiky, že pokud má jejich kůže studený podtón, neměli by ve velkém nosit sytě oranžovou, silně žlutou, obvěšovat se zlatem…). Dlouhé triko má správně padnout v ramenou, rukávech i na hrudi, jen směrem dolů je delší.

Dlouhá trika můžete nosit v neformálním prostředí v rámci streetstylu – například s šedými džínami potrhanými na kolenech, krátkou bundou, futuristickými teniskami… Vše nejčastěji v neutrálních barvách (bílá, slonovinová, krémová, olivová, písková, bronzová, béžová, moka, šedá, černá…). Záleží samozřejmě, co o sobě chcete komunikovat. Dvacetiletý model bude dlouhá trička nosit spíše, než čtyřicetiletý bankéř.

Při vrstvení vezměte v potaz, jak jsou jednotlivé kousky dole zastřižené. Rovně zastřižené dlouhé triko jako spodní vrstva a přes něj rovně zastřižená kratší horní vrstva bude fungovat. Scoop ham naspod + straight hem přes to také. Naopak, naspod rovně zastřižená triko + scoop ham horní vrstva může vypadat divně. Také dvě scoop ham vrstvy na sobě obvykle nevytvoří žádný zázrak. Rozdíl v délkách udržte v centimetrech, nikoli decimetrech.

Polokošile

Nezaměňujte s košilí s krátkým rukávem! Polo je vlastně triko s límcem a dvěma, třemi knoflíky. Nelze rozepnout od shora dolů, nasadíte si jej přes hlavu. Zapněte si jeden dva spodní knoflíčky. Zatímco trika se do kalhot nezastrkují nikdy, polo tričko můžete zastrčit ve formálnějších podmínkách. Límec samozřejmě nikdy nezvedejte – to projde maximálně v zimě u kabátu.

Pola snadno vyhrávají závody ve verzatilitě. Můžete je nosit zcela neformálně, třeba ke kraťasům a teniskám, ale i profesionálněji, třeba ke kalhotám od obleku a hnědým koženým derby. Rozlišujte přitom materiály – lesklé prémiové polotrika vypadají slavnostněji, než uvolněné matné. Znova přemýšlejte raději v barvách a vzorech, než ve velkých logách a obrázcích.

Přes polo můžete přehodit svetr, blejzr nebo kabát.

Pokud ještě chodíte na střední, právě polokošile jsou tím, co potřebujete, abyste působili vyspěle a na úrovni, aniž byste mezi hordy spolužáků ve vytahaných trikách a teniskách chodili v obleku.

Neformální košile (casual button-down)

Košile, která byla zamýšlena pro nošení venku z kalhot. Často kratší, hrubší, o něco volnější, se zajímavými vzory, výraznými kapsami, výložkami nebo poutkem pro zavěšení. Považuje se spíše za horní vrstvu a moc se nepočítá s tím, že přes ní budete nosit například sako.

Vousy, červenohnědá čtverečkovaná košile, džíny, vysoké boty – typický dřevorubecký vzhled.

Spousta lidí nosí do práce také světle modrou košili, džíny a „formálnější tenisky“. Zkuste outfit trochu obměnit – vzít si hezké kožené polobotky, hodinky, brýle… Hned budete v práci vypadat nejlépe ze všech! Ostatně u nás se lidé oblékají tak špatně, že pokud nevypadáte nejlépe ze všech, někde děláte chybu! Nesnažte se mezi ošklivé lidi zapadnout.

Neformální košili můžete nosit i rozepnutou jako horní vrstvu přes triko. Ve streetstylu se s takovým vrstvením pracuje často – např. dlouhé triko, košile, džínová bunda. Uvidíte i dvě košile na sobě.

Formální košile (dress shirt)

Delší, než button down, tvoří vlastně součást spodního prádla – očekává se, že ji budete nosit zastrčenou v kalhotech. Bez toho vypadá jako košile noční. Pro nejlepší vzhled skoro vždycky použijete ještě další vrstvu – sako, vestu, svetr…

Pořiďte si bílou, nejklasičtější a nejformálnější. Také pastelovou světle modrou, pastelovou světle růžovou, lehký vzorek, jako jsou proužky… Límec vyberte podle tvaru obličeje, délky krku, šířky kravaty a zvoleného uzlu. Preferujte dlouhý rukáv, který si v horku případně vyhrnete, nad košilemi s krátkým rukávem, která působí spíše komicky. Zvlášť pokud rukáv sahá až k loktu, není vidět triceps a paže vypadá ochablá.

Aby košile z kalhot nevylézala, musí vám perfektně padnout. Žádné moře plandající látky na zádech! Noste s kravatou nebo motýlkem, při méně formálních příležitostech rozepněte horní dva knoflíčky. Pro lepší tvar postavy vždy zvažte kšandy před opaskem, zvlášť, pokud máte bříško.

Košile se stále dá nosit zastrčená do kraťasů (vyhrnutý rukáv, boat shoes), džínů, chinos, k oblekům, smokingům, žaketům, frakům… Vyhrajete si s ní všude.

Dále se košile dělí na více typů, důležité je ale do základu hlavně nesplést si ji s casual button-downem a nenosit třeba bílou formální košili vytaženou s kalhot a rozepnutou přes tričko.

Více informací

Tato pravidla existují, ne protože by za porušení někdo trestal, ale protože většině mužů vytvoří ten nejlepší vzhled. Pokud disponujete dostatkem zkušeností a chcete vytvořit nějaký módní experiment, klidně některá porušte.

Pokud vás oblékání a péče o vzhled pro muže zajímá více, 16. září pořádáme Image Update Workshop. Seznámíte se s technologiemi, díky kterým může naprosto každý muž vypadat dobře.

Dám vám příklad: když k sobě sladíte všechny kousky oblečení, budete vypadat jako chlap, který se krásně oblékl. Teprve když k sobě sladíte kousky oblečení s barvou vaší kůže a vlasů, budete vypadat jako krásný chlap. To neznamená, že má černoch nosit hnědé oblečení. Je třeba zautomatizovat si práci s barevnými paletami a zvolit vzájemně patřičně kontrastní/komplementární barvy.

Když si tlusťoch obleče sako, vypadá jako tlusťoch v saku. Když ale dokáže vybrat barvy, střihy a doplňky, které ho opticky prodlouží – zde hlavně tmavší, monochromatický outfit, kšandy, ostřeji střižené vlasy a vousy… – náhle vypadá perfektně. Pokud naopak jste samá ruka a noha, potřebujete vést pohled pozorovatele úplně jinak a dát mu body, kde si oko může odpočinou.

Pochopte principy mužské krásy, získejte tipy na míru a plně převezměte kontrolu nad svou image. Od toho je tu Image Update Workshop. Cena 699 Kč je jen úvodní. Abychom kontrolovali počet míst (a každý mohl dostat individuální rady podle svých specifik), poslední dny před akcí půjde cena nahoru.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: