Oblékání pro muže na podzim a zimu – vše o vrstvení – StreetGame.cz
Oblek

Oblékání pro muže na podzim a zimu – vše o vrstvení

V létě si obléknete dobře padnoucí džíny, dobře padnoucí triko, čisté boat shoes, a jste hotovi. V chladnějších měsících je mnohem více potřeba vrstvit oblečení na sebe a tedy vědět, co s čím kombinovat.

Podzim a zima jsou také skvělou příležitostí používat své formálnější oblečení. Jednoduše proto, že v létě je na třídílný oblek moc horko. Co oblek, často je moc horko na košili… Právě až na podzim proto začínají žně krásného oblékání.

Horní vrstvy může podle teploty tvořit například:

 • kožená bunda
 • blejzr
 • neformální sako
 • kabát
 • vesta
 • lehký jednobarevný svetr s výstřihem do V

Pokud neplánujete tůru do lesa, ale pohyb ve městě, raději vynechte:

 • větrovku
 • lyžařskou bundu s reflexní zelenou barvou
 • velký svetr s obrázky sobů
 • velké mikiny

Pod to košili, polo nebo triko. Pokud chcete opticky zvětšit ramena, můžete pod svetr nasadit ještě tílko a vytvořit si tak povolenou vycpávku. Vrstvení vždy zvětšuje, a tak jediný, kdo s touto technikou nedosáhne nádherných výsledků, jsou tlustí lidé.

V poslední době je extrémně módní vyhrnovat si kalhoty a ukázat buď výrazné barevné ponožky (třeba Zuuxo), nebo holé kotníky. Celkově tyto roky přejí kratším nohavicím, a středně dlouhé kalhoty se budou nosit vždycky. Jen dlouhé gatě, otřepené z tahání po zemi, jsou v nemilosti. Vyberte:

 • jednobarevné, tmavé, zúžené džíny
 • chinos
 • kalhoty od obleku – ve formálním prostředí v barvě saka, jindy naopak v ostře odlišné barvě
 • jednobarevné zúžené tepláky na sport

I když je jakousi českou specialitou nosit do města houbařské oblečení, vy raději vynechte:

 • velké, nepadnoucí tepláky
 • „tříčtvrťáky“
 • šusťáky
 • rybářské kalhoty s kapsami i na lýtkách

Vše musí sedět

Pokud vám něco nepadne, vůbec to nekupujte, ani v 90% slevě. V obleku na míru vypadáte jako milionář, ve špatně vybraném, jako by se do vás převtělil duch vašeho o něco většího dědy.

Většina lidí si kupuje věci příliš velké. Hledá pohodlí i v oblečení, které vyloženě pohodlné být nemá („Sako mi nesedí přes ramena, ale je to tak pohodlnější“). Nakonec skončí s nohavicemi, do kterých by se jim vlezla noha dvakrát. Navíc v době, kdy se vše zužuje směrem dolů, vše je tapered. Dokonce i obleky, které příliš nepodléhají módě a zůstávají stejné desítky let, se dnes šijí s užšími nohavicemi a vždy se dbá, aby kousek košile čouhal z rukávu.

Vesměs jediní, kdo kupuje malé oblečení, jsou rádoby-kulturisté, kteří se snaží vypadat větší narváním do natahovacího trička S. Jinak každému prospěje zkusit menší velikost.

Je košile menší než vy, strečuje se a knoflíky chtějí odletět? Malá. Vešli byste se do ní dvakrát a kolem pasu vám plandá spousta látky? Velká… Vezměte v potaz také střih. Každý, kdo nemá břicho stejně velké jako ramena, ale trochu cvičí a jeho trup vytváří normální písmeno V, potřebuje košili velkou přes hrudník a zúženou kolem pasu. V regular fitu mu bude na břiše plandat půl metru plátky.

Barvy a vzory

Zkuste se pro začátek vejít do pěti barev. Trička s veselými pohádkovými obrázky nám to vyřazuje hned. Odstíny šedé a černé se hodí téměř ke všemu. Hnědou budete často potřebovat na kombinaci kožených bot a opasku, která se krásně hodí například k navy obleku. Jinak hnědou asi moc nevyužijete, zvlášť kombinovat ji s černou najednou je kumšt.

Nosit alespoň jednu červenou věc vám vždy dodá v očích ostatních výhodu. Modrá výborně funguje, pokud máte modré oči. Znova připomínám, že pokud přemýšlíte o reflexní zelené, zřejmě něco děláte špatně. Musíte se vrátit na začátek článku a vyhodit své bundy a šusťáky.

Nenoste jednobarevné outfity. To není slazení, jen odfláklá práce. O kolik mocnější je vzít si pod černou koženou bundu rudý svetr, než jít někam celý v černém… Dvě barvy se hodí, když ukazujete velký respekt (černá a bílá na pohřeb, nebo na svatbu, kde nechcete zastínit ženicha…). Jinak i oblek můžete totálně rozjet a nevypadat v něm jako pohřebák nebo jehovista – klasické kalhoty a sako doplníte zajímavým kapesníkem, zajímavými ponožkami, barevnými tkaničkami… Takové věci se pohodlně nakupují na internetu, protože je nemusíte zkoušet.

Zkuste i světle růžovou košili, smaragdově zelený lehký svetr, zlatý kapesníček… Sledujte v zrcadle, co k sobě ladí. Experimentujte, a pokud se vám něco zdá příliš bláznivé, nejdříve si to párkrát oblečte v nedůležitý den, než s tím přijdete na pracovní pohovor.

Co se týče vzorů, můžete nosit puntíky na kostičkách nebo proužky na puntících… Nenoste ale puntíky na puntících nebo proužky na proužcích, jinak vše splyne. Projde to, jen když se například hustě puntíkovaná košile potká s velice řídce puntíkovaným svetrem.

V šatníku musí vše sedět ke všemu

Když si koupíte dva obleky, dvě vesty, dvě košile a dva páry bot, kolik outfitů z nich vytvoříte? Kombinatorika říká, že desítky.

Sbírka oblečení nemusí být extrémně rozsáhlá, pokud je každý kousek versatilní a vše se dá nosit ke všemu. Než začnete kupovat specializované sniper oblečení pro jediný případ (černý oblek na pohřeb…), investuje do univerzálního kulometného oblečení nositelného vždycky (chinos, které může nosit skejťák i byznysmen). Pro srovnání:

Tmavé rifle – sedí od trika k saku
Světlé potrhané rifle – lze nosit jen zcela neformálně

Chelsea boots – ke kožené bundě, ke kabátu, k obleku…
Oxfordky – pouze k formálnímu oblečení

Jednobarevný svetr – pod koženou bundu, na triko, k obleku jako prostřední vrstva…
Vytahaná mikina – hodit do ohniště

Několik ukázkových outfitů

Řekněme, že vlastníte 1 triko, 1 košili, 1 svetr, 1 koženou bundu, 1 sako, 1 rifle, 1 chinos a 3 páry bot.

Badboy: kožená bunda, modré triko, zúžené tmavé džíny, loafers

Smartboy: bílá košile, červený svetr, navy chinos, hnědé kožené derby

Mix: kožená bunda, červený svetr, zúžené tmavé džíny, chelsey boots

Byznys: bílá košile, navy sako, navy chinos, červená kravata, zlatý kapesník, kožené hnědé derby a stejný opasek

Málo se otužoval: modré triko, bílá košile, svetr, sako, zúžené tmavé džíny, chelsey boots

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

1 komentář
Crown napsal 11.9.2017

Díky za skvělý článek :)

btw. „Málo se otužoval“ :D mě hodně rozesmálo :D

Odpovědět
Odešlete odpověď