Nálada je nakažlivá – StreetGame.cz
Nálada je nakažlivá

Nálada je nakažlivá

Fenomén, který by měl být známý každému, kdo chce rozumět fungování skupin – nakažlivost nálady. Pokud jeden člověk něco cítí, lidé v jeho okolí to začínají vnímat také. Podobně se přenášejí také názory.

Děje se tak podle určitých zákonitostí. Emoce je o to nakažlivější:

1) Čím více lidí ji cítí („Nechat se strhnout davem“)

2) Čím více postavení jedinci ji cítí (šéfovu vtipu se smějeme více než vtipu bezdomovce)

3) Čím jistější si v tom lidé jsou – jak intenzivně emoci cítí, jak moc si stojí za daným názorem

4) Čím jsou pro nás dotyční blízcí a důvěryhodní (když někdo naštve naši sestru, rozzuří nás to více, než když někdo naštve našeho souseda…)

Jako vše ostatní, i tímhle darem nás obdařila evoluce. Pokud jsme viděli zbytek tlupy vyděšeně utíkat, bez přemýšlení jsme se zděsili a utíkali také. Strach, kterým jsme se nakazili, nám pomohl přežít.

Jakmile dívka uvidí všechny ostatní holky utíkat k vám do postele, bez přemýšlení začne utíkat taky :)

Lidé tedy své emoce bezděčně vysílají svou řečí těla, tónem hlasu, chováním… a jejich blízké okolí toto bezděčně přijímá na základě toho, jakou pro ně má vysílač váhu (status + blízkost + intenzita emoce + počet vysílačů). Nejen že to okolí registruje, ale samo začíná stejnou emoci šířit dál.

Co se týče nakažlivost myšlenek, postojů, ideologií, vznikla celá věda nazývající se memelogie. Tak jako geny, i informace podle ní mají ambice šířit se. Některé to zvládnou, jiné zmizí ze světa.

Stejně jako emoce, i myšlenky spíše přijmeme od svých blízkých, od výše postavených, od lidí, kteří jsou jimi opravdu přesvědčeni, a od velkého množství lidí. Co je důležité, každý své názory propaguje rád, protože čím více lidí na ně přistoupí, tím více se mu jeho názor potvrzuje, a to je uklidňující. Každý proto šíří svou víru, bojuje za svou zemi, vnucuje ostatním své koníčky…

Staví své sebevědomí na určitých hodnotách, a čím více lidí tyto hodnoty potvrzuje, tím více sebevědomí nakonec má. Proto fotbalisté propagují, že nejlepší je fotbal, a chemici zase, že nejlepší je chemie… Obě skupiny mají status z toho, co dělají (jedni jako sportovci, druzí jako vědci), a přou se, čí zájem je důležitější. Určité znaky jednoty a nadřazenosti vůči ostatním najdeme skoro v každé fungující skupině. Zdá se, že aby jednotka fungovala, musí mít její členové pocit, že jsou lepší než lidé mimo ni.

Američan je hrdý, že je američanem – myslí si, že jeho země je ta nejlepší vůbec. Muslim je zase hrdý, že je muslimem. Každý ze situace čerpá určitý status a chce svůj názor vnutit co nejvíce lidem… Je to pro oba tak důležité, že začíná válka.

A lidé jako kdyby o nakažlivost emocí věděli, raději se zdržují v přítomnosti šťastných, sebejistých lidí – cítí, že i je to udělá šťastnějším. Jestliže naopak zažijete období, kdy budete smutní a zlomení, asi zaregistrujete, jak se od vás okolí pomalu odvrací.

Pro nás baliče je ale hlavní, že co ohledně sebe budete upřímně cítit vy, to automaticky začne cítit i žena. Pokud se cítíte jako nervózní nemehlo, budete samým svým přesvědčením tuto informaci šířit dál tím, jak stojíte, jak chodíte, jak se díváte…

Právě proto je skvělé udělat z balení zábavu, rozehrát se provedením pár hloupostí, a pak sebejistě oslovovat a svádět holky, jako kdyby to byla úplně normální věc. Když se do toho dostanete, ony taky :)

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: