Nakupování – součást zdravého životního stylu – StreetGame.cz
Nákupní košík

Nakupování – součást zdravého životního stylu

Je radost pohledět na muže s nákupním vozíkem plným masa, ovoce a tvarohů. Umět zdravě nakoupit je zároveň obrovsky důležitou součástí péče o vaši postavu.

Řekněme, že se vydáte do supermarketu, což obvykle stačí, i když specializované obchody někdy nabídnou širší sortiment. Logicky musíte začít nákup věcmi, které se nezkazí, jako jsou ovesné vločky nebo těstoviny, a čerstvé věci jako je maso nebo mléčné výrobky vzít až nakonec.

Ovesné vločky jsou nenahraditelným zdrojem komplexních sacharidů (průběžně vám dodávají energii), vlákniny a dalších cenných látek, pročež jsou součástí snídaní kulturistů po celém světě. Najdete je obvykle v nějakém oddělení „zdravé výživy“. Pozor ale, i v tomto oddělení se skrývá spousta nevhodných potravin, jako jsou nejrůznější sladká musli, bebe sušenky, rýžové chlebíky s čokoládou a podobně. Nic takového nekupujte – lidé, kteří s vydělanými penězi jdou do obchodu a místo jídla nakoupí hromadu sladkostí, se chovají jako děti.

Pokračujte plynule nákupem rýže, těstovin, kuskusu, tedy dalšími perfektními zdroji sacharidů, ať už hubnete nebo přibíráte. Zkuste i celozrnnou variantu těstovin – hůř se tráví, ale obsahuje více vlákniny a další látky na víc, což je výhoda všech celozrnných produktů. Tady pozor, celozrnný není vícezrnný ani cereální (cereálie – obilnina, tedy od chleba po nudle).

Určitě si vemte nějaké koření – čili, kari, skořici… Skvěle vám zpestří jídlo, zlepší vaše kuchařské schopnosti a navíc je často zdravé – např. čili zrychluje metabolismus, zabíjí salmonelu a vytváří odolnost vůči pepřovému spreji :). Pokud kupujete směs koření, čtěte složení. S hotovými marinádami je to o poznání horší, a předmarinované masa neberte vůbec.

Nekupujte cukr, neexistuje dobré jídlo, kde by se hodil. Slaďte medem, obsahuje skvělé věci! Zde vsaďte na domácí kvalitu, hledejte spojení „český med“. Rád s ním sladím třeba tvaroh, v kombinaci se zmíněnou skořicí, odtučněným kakaovým práškem a kokosem. Sůl si kupte, jen s ní doma neplýtvejte.

Vždycky taky sedne pár plechovek tuňáka (bílkoviny + zdravý rybí ruk) a extrapanenský olivový olej. Oddělení s nápoji bývá zbytečné, možná můžete vzít stoprocentní džus, pokud potřebujete přibrat a je pro vás vážně těžké přidat další tuhé sacharidy.

Přesuňte se k ovoci a zelenině. Tady můžete koupit banány, jablka, jahody, borůvky, rajčata, papriky… cokoli. Pečlivě přitom vybírejte pěkné pevné plody, a ne přezrálé staré kusy napadené plísní. Občas se hodí brambory, klasický český zdroj sacharidů. Myslete taky na přísun zdravých tuků v podobě nepražených, nesolených ořechů – mandlí, drceného kokosu…

Co se týče pečiva, jděte vždy po celozrnném. Opravdu přitom čtěte, co si kupujete. Mnohé pečivo je sice hnědé, ale ne celozrnné – barví se.

Z masa jsou základem kuřecí prsa – dietní maso plné bílkovin. Například stehna už jsou o poznání tučnější. Rostlinné tuky chcete, živočišné moc ne. Podobným masem je krůtí, dietní je také králičí. Velice výživným masem je i dražší hovězí. Doma maso usmažte nebo upečte na olivovém oleji (nebo trošičce normálního oleje), okořeňte, přidejte sacharidovou přílohu a zeleninu. Mrkněte taky na ryby a na šunky nejvyšší jakosti (standardní šunka je odpad).

Určitě nakupte spoustu vajec, jsou skvělým zdrojem pro člověka ideálních bílkovin!

Mléčné výrobky volte v odtučněné variantně – obsahuje méně tuku a více proteinů. Ze sýrů volte 20 procentní eidam, je to bohatý zdroj bílkovin. Tvaroh a cottage sýr se perfektně hodí večer, obsahují totiž pomalé bílkoviny, které vás budou zásobovat velkou část noci. Také bílé jogurty, kefíry a mléko jsou skvělé, hlavně pokud s trávením mléčných produktů nemáte problém. Kupujte je čisté, ne v různých slazených „jahodových“ příchutích.

Mlék je obvykle na výběr spousta. Platí, že kvůli vysokým nárokům bývají hodně kvalitní všechny. Každopádně byste měli mléko zkonzumovat na jeden zátah. Pokud to nemáte ve zvyku, kupte si alespoň mléko s víčkem, které můžete průběžně zavírat, místo permanentně nařízlé krabice…

Obecně nakupujte chytře, čtěte složení a klidně si s sebou vytiskněte i tento článek :). Zkoušejte nové věci, nová masa, nové druhy ovoce, nové koření…! Nezdravé věci neberte, pečujte o sebe a brzy se to projeví jak na vašem těle, tak na náladě.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: