Nadměrná únava? Jak mít více energie díky opravě cirkadiánního rytmu – StreetGame.cz
Slunce v zeleném lese

Nadměrná únava? Jak mít více energie díky opravě cirkadiánního rytmu

Jste i po dlouhém spánku chronicky unavení? Nemáte během dne dostatek energie? Nemůžete večer usnout? Anebo jste už vychytali stravu, ale stále vás provází zdravotní obtíže? Všechna tato znamení ukazují na narušený cirkadiální rytmus. Tady je, jak jej opravit.

Co je cirkadiální rytmus

Náš mozek má vnitřní hodiny, které se seřizují podle Slunce a řídí všechny biologické procesy v našem těle. Polední modré světlo mu říká, že má být aktivní. Rudé světlo při západu slunce a následná tma vydává signál k odpočinku a ospalosti. Pokud je cirkadiální rytmus sladěný, budíme se každý den ve stejný čas bez budíku a plní energie. Nebažíme po jídle, máme vysokou hladinu testosteronu a jsme odolní vůči stresu.

Problém nastává, jakmile den strávíme zavření v neprosvětlené kanceláři, a po západu slunce se naopak vystavíme modrému světlu monitorů. Tělo si myslí, že je stále den, a nevyrábí melatonin – svůj super-antioxidant a hormon spánku. Takový spánek pak není osvěžující a tělo se přes noc nedokáže plně zregenerovat. Podle studie mají muži, kteří si těsně před spaním čtou na mobilu, přibližně o 40% menší varlata (tam se vyrábí testosteron), než ti, kteří modré světlo v noci eliminují.

(Existují i další, méně obvyklé poruchy cirkadiánního rytmu – například astronauti, kteří během dne ve vesmíru viděli několik východů a západů slunce, pak stárli mnohem rychleji.)

Jak modré světlo ovlivňuje zdraví? Je to zabiják?

Pouze v době asi 90 minut před spaním. Přes den je naopak nutné přijmout modrého světla dostatek. Pro synchronizaci cirkadiálního rytmu potřebujeme kontrast – strašně moc světla přes den, a strašně málo v noci.

A to je problém, protože i za špatného počasí na pravěkého člověka svítilo více luxů, než v průměrně osvětlené místnosti. To znamená, že i za deštivého dne při práci na poli přijmeme více světla, než programováním u sebe doma. Většina zářivek navíc neposkytuje širokospektrální osvětlení, ale pouze některé vlnové délky – nepodobá se proto dostatečně slunci.

Uvážená konzumace světla je pro zdraví stejně důležitá, jako strava. Recept je jednoduchý:

Jak snížit dopady modrého světla na spánek

Nejčastějším zdrojem nočního modrého světla bývají monitory počítačů a mobilů. První snadný krok představuje nainstalovat si filtr modrého světla, který ve správnou dobu zabarví displej do červena. Krom speciální aplikace f.lux už dnes většina operačních systémů nabízí noční režim i sama o sobě – stačí ho najít a aktivovat. Pokud vám modře svítí klávesnice, zkuste ji večer také vypnout.

Pro lepší ochranu se vyplatí pořídit oranžové brýle, které blokují modré světlo odevšud, například Terminator UV400.

Prozkoumejte svůj byt, a zalepte zbytečné svítící kontrolky spotřebičů. Pokud byste večer nutně potřebovali svítit něčím větším, než svíčkou, existují žárovky, které mění barvu na dálkové ovládání pod 300 Kč. Přes den mohou vyzařovat energizující modrou, večer je přepnete do červena.

Největší jistotu pak získáte, když 90 minut před spaním vypnete veškerou elektroniku (hlavně wifi, pokud ji máte poblíž postele) a budete se věnovat sexu, vaně s epsonskou solí, masáži od přítelkyně… Elektromagnetické signály zřejmě mohou ovlivňovat cirkadiánní rytmus i s nasazenými brýlemi a zapnutým filtrem.

Na zváženou jsou temné závěsy. Zajistí lepší spánek, ale denní světlo vás přes ně nemůže postupně probouzet ráno. Klapky na oči mohou fungovat lépe, protože pomohou usnout a většina lidí si je přes noc sundá (takže se i dobře postupně probudí).

Je to na nás všech společně

Informace o nebezpečí modrého světla před spaním se v mainstreamové společnosti šíří teprve v posledních několika letech. Všude najdete elektroniku, domy a celé ulice, které nebyly stavěny s ohledem na lidský cirkadiální rytmus. Někomu led lampa svítí do okna… Někdo jde pozdě večer domů, a dostane proti-melatoninovou bombu ve výtahu… Někomu svítí modře lednice…

Začít zdravě jíst může každý sám, na eliminaci nočního světa se ale potřebujeme všichni navzájem.

Až si každý zapne noční režim, až se každý bude ptát makléře, jak je to v domě se světlem v noci, až každý bude poptávat elektroniku bez modrých kontrolek a další řešení, které berou cirkadiální rytmus v potaz… Začnou se věci teprve měnit.

Modré světlo v noci ostatně trápí i zvířata. Váš pes jantarové brýle nenosí a když na něj v noci zasvítí auto…

Řekněte proto o problematice modrého světla i přátelům. Pokud u vás spí přítelkyně, dohlédněte na to, aby si alespoň zapnula noční režim. Sdílejte tenhle článek, nebo mu na facebooku dejte lajk. Jen ať se dostane k co největšímu počtu lidí, a společně můžeme dělat kroky pro lepší spánek.

Neopomeňte pokračování o druhé půlce věci – maximalizaci slunečního světla přes den, a jeho překvapivých pozitivních účincích.

Pro kompletní ovládnutí svého zdraví, výkonnosti a štěstí pak získejte chybějící kousky puzzle na Biohacking 3 – otázky a odpovědi.

Kočka a akvárko v žárovce

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

6 komentářů
Laco napsal 28.3.2019

Za biohackerské články v poslední době rozhodně palec nahoru! Káva, světlo, těším se, co přijde příště.

Odpovědět
Princ napsal 29.3.2019

Díky. Mám teď připravený publikační kalendář, bude to vždy 1x holky, 1x biohacking, pokud se biohackerské články budou na FB dál chytat.

Odpovědět
Kaja napsal 29.3.2019

Cau mam problem se spanim. Ale jednou sem nemohl usnout a byl dehydratovanej. Vypil sem par sklenic a usnul jsem hned. Okamzite jsem zacal byt unaveny. Za den sem zapominal dost pit. To ma pitny rezim az takovy vliv na spanek ???

Odpovědět
Míra napsal 31.3.2019

Ahoj,
jak tento problém řešit v klubu? Zda- li vubec resit jde..

Odpovědět
Princ napsal 31.3.2019

Ona má logiku svítit tam na lidi modrým, aby byli aktivnější. Můžeš si před koncem nasadit oranžové brýle, ale celkově to nikdy nebude ideální prostředí těsně před spaním :D

Odpovědět
David napsal 31.3.2019

Opět super a hlavně velice důležitý článek. Dnešní společnost je v těchto směrech hodně zabedněná. Je potřeba šířit osvětu. Já osobně mám na všech displejích už dlouhou dobu upraveny režimy, ale určitě se podívám i po žárovkách atd..

Odpovědět
Odešlete odpověď