Manipulace ve svádění – StreetGame.cz
Je to manipulátorka nebo ne?

Manipulace ve svádění

Někdo by mohl říct, že velká část mezilidské komunikace je vlastně manipulace, protože chceme druhého nějak ovlivnit. Například někoho zdravíme, aby nás nenesnášel… Tohle rovnou odkliďme jako případnou manipulaci ve slabém slova smyslu a bavme se úžeji jen o manipulaci v silném slova smyslu:

Manipulace je druh (skrytě) agresivního chování, kdy agresor oběť přiměje, aby něco udělala na svůj úkor a manipulátor prosadil své cíle.

Manipulaci v silném slova smyslu se ve svádění chceme vyhnout z těchto důvodů:

 • není to potřeba
 • žena toho později může litovat (druhý den, ale třeba i za pět let)
 • můžeš potom cítit vinu (hned, nebo například pokud uděláš morální pokroky, za pět let)
 • silný manipulátor má většinou špatný vibe, takže ženy odrazuje už předem

Naší otázkou spíše je, jak ženy nemanipulovat, protože průměrný člověk není schopen zcela láskyplné, asertivní komunikace. Ta totiž vyžaduje citlivou výchovu, trošičku štěstí, hodně tréninku… Stále ani nevládne plná shoda, jak vlastně děti vychovávat, aby nakonec dosáhly své plné emoční inteligence… Všichni se nějak učíme žít za chodu.

Ti naši každodenní manipulátoři nebývají vyloženě zlí ve smyslu sadismu: že by chtěli působit utrpení za každou cenu. Spíše prostě dobře komunikovat neumí, neznají jinou cestou. Nebo (přirozeně) myslí hlavně na sebe, následky na druhé lidi příliš nezvažují a nedomyslí, že se jim to bude vracet. Nebo jedou v nějakých kolejích a nedávají moc pozor, co se děje.

Silný manipulátor je tedy člověk jaksi postižený, nedovivinutý, stále mu unikají některé důležité rozměry života. (Tato myšlenka je původně Platónova, když rozebírá, proč je tyran nejvíce nešťastný člověk obce, jen se ji snažím vyjádřit přímočařeji.) KVŮLI manipulaci se mu pořád stávají nějaké konflikty a ty se snaží řešit zase další manipulací…

A nestačí prostě se nějak neurčitě rozhodnout „být hodný“. Při určitých špatných pochopeních slova „hodný“ by ses mohl stát obětí nějakých jiných manipulátorů… Spíš jde o odstraňování svých traumat, zdokonalování své emoční inteligence, získávání dalších komunikačních dovedností.

Pak se pro tebe manipulace stane jen jedním z mnoha nástrojů – nástrojem slabým a většinou nevhodným.

Typicky do svádění nepatří například:

 • něco ženě provedeš a když se ohradí, řekneš jí, že si to jen moc bere (děláš z ní blázna, škodíš jí dvakrát)
 • v oslovení mluvíš hlasitě a napjatě
 • nikdy nepřiznáváš svou chybu
 • přemlouváš nebo se snažíš jinak ženu dostat k něčemu, co pro ni zcela zřejmě není dobré

Seznamování totiž není souboj, spíše něco jako malování obrazu ve dvou nebo tanec. Cílem balení holky je něco, co je prospěšné oběma (příjemný pokec, dobrovolný sex, potenciální vztah…). Vnášet tam manipulace v silném slova smyslu tedy není nutné a většinou to vyvolává dost negativní emoce, minimálně dlouhodobě.

Ženy se samozřejmě často budou snažit manipulovat i tebe, ale to nemá cenu řešit nějakou „manipulací na oplátku“, spíš to právě vyžaduje dobrou znalost sebe sama, sebelásku, pochopení, asertivitu… aby člověk tyto dlouhé smyčky konfliktů a traumat uměl přetrhávat. Abys třeba díky streetgame vychoval svého syna o něco lépe, než rodiče tebe, aby pak zase tvůj syn díky streetgame vychoval o trochu lépe tvého vnuka…

My na streetgame samozřejmě děláme tu nejvíce experimentální vědu a některé naše postupy se do oficiálních studií dostanou až za nějakou dobu. Jedno ti ale řeknu s jistotou:

oslovuj holky každý den sebejistě a láskyplně. To léčí duši jako nic jiného.

Kdyby ses mě na něco chtěl zeptat, nejlepším místem je naše fórum

Taky mi můžeš napsat mail nebo se potkat osobně – učení na živo ostatně tvoří 90% mé aktivity, nejsem žádný bloger.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

4 komentáře
Martin napsal 15.2.2024

NA SG.cz zvlášť starších článcích najdeš dost věcí, které jsou za hranou, třeba yolování.

M.

Odpovědět
  Princ napsal 15.2.2024

  Díky! V čem ti to prosím přijde za hranou? Napadá tě nějaké nejhorší použití a naopak i nějaké přijatelné?

  Odpovědět
  Martin napsal 15.2.2024

  Musel bych se nad tím víc zamyslet.

  Ale na první dobrou.
  Nejhorší bude použití třeba v prodeji, abych někoho přesvědčil
  Ať si koupí věci, které si ve skutečnosti nemůže dovolit třeba dovolenou,
  nebo auto atd. kde bych zapojil i „yolování“

  Ve vztazích bych našel i horší příklady.
  Přijatelné použití určitě asi nějaké budou.

  Nejhorší manipulace jsou z části ty které nejdou vidět, ale nejsem schopný někomu v rychlosti vysvětlit,
  proč je OK pouštění pozitivní hudby v shopping centru a proč je třeba yolování už moc.

  Je to velký téma, platí tam taky dvojí metr, je tam hodně nuancí : )))

  Odpovědět
  Princ napsal 16.2.2024

  Díky, přesně, je to nuancované. Právě to zamyšlení jsem chtěl trochu delegovat :D, protože i když o tom uvažuju hodně a čtu o etice i mnoho knih, nedokážu veškeré myšlení vykonat sám. Beru to hlavně tak, že pokud ženy máš rád, máš s ženou nějaký dobrý plán a u toho YOLOuješ, je to jiné, než posouvat se s ní k něčemu špatnému.

  Je ale náročné udělat jakýsi plný rozbor touhy, tedy určit, kdy už se vlastně lidé rozhodují racionálně, výhodně nebo nějak jinak dobře pro sebe. Nákupní i jiná rozhodnutí jsou totiž asi vždy ovlivněná emocemi. Např. u našich kurzů a knih to bývá tak, že lidé nezvládají objednávat si je preventivně a pracovat průběžně v dobrém tempu, ale často to řeší, až když jim hoří za zadkem. A je pro mě náročné vysvětlovat jim, že tak jako by člověk měl každý měsíc trošičku naspořit/investovat, měl by trošičku energie investovat i do svádění, i když se právě zdá, že to nepotřebuje…

  Odpovědět
Odešlete odpověď