Jak utišit mysl? 3 největší mýty o přítomném okamžiku – StreetGame.cz
Meditující buddhistický mnich

Jak utišit mysl? 3 největší mýty o přítomném okamžiku

Mysl skvěle poslouží, když chcete vyřešit početní úlohu nebo sestrojit vysílačku… Co když ale začne mysl ovládat vás? Jdete z práce a místo, abyste si užívali procházku, pronásledují vás myšlenky na nedokončený úkol. Chcete spát, ale hlavou se vám honí obavy ze zítřka. Napsali a odevzdali jste zkoušku, a pořád myslíte na výsledek, i když už pro něj nemůžete nic udělat. Těšili jste se na film, ale když ho sledujete, už se zase těšíte, až skončí. Vidíte krásnou holku a i když je to k ní pár kroků, vynořuje se vám spousta důvodů, proč ji neoslovit. Nebo ji zastavíte, ale místo uvolněného užívání vám v hlavě stále šrotuje, o čem s ní mluvit…

Vnitřní hlas vás může terorizovat, a vy nemáte kam utéct. Chcete ho přesvědčit, ale to vede jen k dalším myšlenkám. V kruhu myslíte na to, jak nemyslet…

Ocitáte se pod kontrolou ďábla, který dokáže zkazit i ty nejkrásnější momenty, a žádný smyslový požitek jej na dlouho neutiší.

Naštěstí existuje cesta. Tou je ztišit svou mysl a místo promýšlení všech variant, příkoří a blížících se rizik, vstoupit do přítomného okamžiku.

Ani tato cesta se ale nemusí zdařit, pokud uvěříte jednomu z následujících tří mýtů…

1) Za přítomný okamžik může Krišna nebo jiný Bůh

Když zakládáte náboženství, je dobré mít nějaké eso v rukávu – vyléčit pár malomocných kamarádů, mluvit novými jazyky nebo lidem třeba ukázat, jak dosáhnout přítomnosti.

To ale neznamená, že je spiritualita nějak nadpřirozená. Jen na ni kdysi náboženství měla „patent“. Kdo chtěl uvažovat nad životem a hledat věci, které ho přesahují, šel obvykle za mnichem/šamanem/knězem. Duchovní vůdce pak trochu pravdy (spirituální možnosti vašeho těla) použil k tomu, aby vypadal důvěryhodně a protlačil další nesmysly o božstvech.

Moderní věda spiritualitu bez problémů zkoumá a využívá například pro léčbu lidí, kteří mají deprese, chronické bolesti nebo celkově problém užívat si radost. Objevila dokonce „centra přítomnosti“ v mozku, která se s tréninkem aktivují více a více.

2) Kdybych žil v přítomném okamžiku, vyhodili by mě z práce

Vnímat přítomný okamžik neznamená, že začnete jednat bez ohledu na budoucnost, například se přežerete koblihama nebo vynecháte trénink, protože „hezká postava je v budoucnosti a existuje pouze přítomnost.“

Takové nápady ukazují jen to, že o přítomném okamžiku přemýšlíte, místo abyste jej žili – tedy tam nejste.

Ke spiritualitě se nemůžete dobrat logickým pochopením, pouze „duchovní praxí„. Respektive jak moderněji říkám já, použitím neuro triků, které vás do přítomnosti rychle dostanou, aniž byste ji museli hluboce studovat.

Člověk v přítomném okamžiku není svázán bloky z minulosti a pochybnostmi o sobě. Má přístup k rezervoáru inspirace v sobě a plně si užívá všechny smyslové vjemy. Proto obvykle vykoná mnohem více práce.

Už ty nejstarší starověké spisy varují před askezí a apatií. „Vymanit se z koloběhu ega,“ jak to říkali kdysi, neznamená, že o vše ztratíte zájem. Stanete se mnohem čilejšími, jen se na výsledky nebudete tolik emočně poutat.

3) Nejlepší je v klidu si sednout a zkusit na nic nemyslet

Každý, kdo párkrát zkusil tuto starou metodu meditace, asi ví, jak obrovsky je náročná.

Usadíte se, chcete zklidnit mysl, ale nejde to. Přemýšlíte o tom, jak nepřemýšlet, až to po deseti minutách s výčitkami vzdáte

Tato metoda může fungovat, když jí věnujete mraky času. A studovat ji roky pod nějakých mnichem vám určitě dodá punc hipsterství… Dnes už naštěstí známe neuro triky, které vás do přítomného okamžiku dostanou mnohem rychleji. Nebyly nám předány na destičkách na svaté hoře, přišla s nimi věda.

1x ročně pořádáme náš hlavní „seminář štěstí“ – Výcvik přítomnosti a meditace, kde budeme 6 hodin drilovat meditační a dechové techniky pro větší přítomnost, neochvějné klidné sebevědomí a všude vyzařující charisma. Necháte tam jít stará traumata, získáte laserové vnímání, pohled nasávající všechno kolem a pasivní přitažlivost způsobenou totální vyrovnaností, kdykoli se třeba budete bavit se sexy ženou. Do života se vám vrátí dětská radost a zvědavost. Přihlásit se můžete rovnou tady.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: