Jak reagovat na kritiku – StreetGame.cz
Správná reakce na kritiku

Jak reagovat na kritiku

Člověk za život potká spoustu lidí, kteří ho budou zpochybňovat, urážet ho, něco mu vyčítat… Jak jim odpovědět? Bránit se a vysvětlovat jim své jednání by znamenalo zbytečnou snahu ospravedlnit se, kvalifikovat se protějšku – tím byste se sami soukali do podřízeného postavení. Agrese by zase vypadala labilně a nejistě – kritizujícímu by bylo jasné, že píchnul do citlivého místa, když reagujete tak útočně. Co tedy dělat?

Kritika nemusí být vždycky jen negativní – může nám pomoct zjistit, co děláme špatně, zlepšit se. Mnozí to ale dobře nemyslí – prostě vás chtějí zranit. Hodí se proto tento postup:

1) Zjistěte, jestli vám dotyčný opravdu chce pomoct

2) Pokud ano, projevte upřímný zájem a pokuste se získat co nejvíce užitečných informací

3) Pokud dotyčný pouze chtěl, abyste se cítili špatně, jak se lze poučit z toho?

Ukažme si to na příkladu. Řekněme, že za vámi po oslovení dívky někdo přijde a řekne: „Nemůžeš tahle balit úplně neznámé holky!“. Co byste měli dělat? Zastydět se a říct: „Dobře, tak já už to nikdy neudělám“? :) Nebo začít volat: „Ale na internetu jsem četl, že ano!“? :)

Určitě ne, radši zjistěte víc! „Myslíš? A jak bych to tedy měl dělat?“, zeptejte se se zájmem. Odpoví-li „S holkou se přece musíš seznamovat celé měsíce, a ne si jen tak přijít!“, může vám spadnout kámen ze srdce – tenhle člověk o svádění nic neví :). Pak nemá cenu se tím zabývat. Pokud ale řekne: „No zkusil bych ji oslovit trochu dřív, a ne ji takhle vylekat na poslední chvíli“, získáte cennou zpětnou vazbu.

Prostě si vždycky nechte kritiku vysvětlit. Váš protějšek bude rád, že vám na jeho názoru záleží, a hned vás začne mít ve větší oblibě. A vy se třeba dovíte něco nového. Sami pak zhodnotíte, jestli na tom něco je, nebo můžete jeho názor pustit z hlavy.

Další komunikační technikou, po které můžete sáhnout, pokud vidíte, že vás vytrvalá kritika protějšku nic nedává, je dát kritizujícímu za pravdu, klidně i několikrát za sebou, a to mile, bez ironie! Zákonitě už pak není o čem se dál hádat :)

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: