Jak překonat strach ze strachu: nový pohled na zbavování úzkosti – StreetGame.cz
Svobodná žena na pláži se nebojí

Jak překonat strach ze strachu: nový pohled na zbavování úzkosti

Jste nervózní oslovit holku? Nechci s vámi tedy závodit, ale já míval strach z lidí celkově. Roušky a karanténa kvůli koronaviru, ty bych v mládí při své sociální fóbii maximálně uvítal! Jenže mě vždycky lákalo mít holku… Líbat ji a hrdě ji držet za ruku… A zázrak nepřicházel. A tak jsem musel, prostě musel přerušit svou kariéru asociála a gamera a znalce seriálů, a proměnit se v atraktivního muže. Bolelo to, trvalo to, ale zvládl jsem to. A hlavně po cestě nahoru objevil spoustu triků, které mohou pomoct i vám.

Balit holky, aniž byste na ně mluvili, prostě nejde. Ano, můžete si naplánovat rande z Tinderu, můžete ženám psát na Instagramu, ale nakonec ta holka stejně přijde živá, a vy musíte být připraveni.

A ta příprava… Ta příprava! Jestli vás trápí nervozita z žen, nebude zrovna stačit vašich 10 spolužaček nebo kolegyní… Chce to velký objem tréninku a taky pravidelnost. Sociální kruh byste na tom zmasakrovali jako Lidice. (Pokud vám na nějaké holce záleží, vždy si poctivě předtrénujte na jiných.)

Ale zprvu náročné oslovování neznámých holek se brzy stane zdrojem adrenalinu, radosti i velkého životního naplnění. Poznáte nový svět, svět svobody, kde se krásné holky neignorují, ale kdykoli si pro ně můžete dojít. Je to psychedelie, nová realita, jako když jste poprvé zhulení, ponoření 15 metrů pod vodou nebo ve VR herně…

Jak překonat strach z oslovení, abyste s nejlepším koníčkem na světě mohli začít? Mám pro vás nový seriál tří článků, kde se na to při příležitosti uvolňování vládních opatření podíváme! Právě čtete první díl. (Dvojka vyjde v úterý 10:00 a trojka v pátek 10:00.) Začněme proto od samotného pochopení nervozity.

Strach je normální

Nevím, kde přesně se stala chyba. Nějak se ale v mainstreamové společnosti došlo k tomu, že člověk by se neměl nikdy bát. „Ježiši, mít chvíli strach, to by mě mohlo i zabít!“

Nervozita je jen emoce. Může vám tlouct srdce, klepat se ruce, vířit myšlenky, zvedat se tlak… Ale krom babiček naprosto před smrtí nepředstavuje úzkost nebezpečí. Naopak, každý jí občas prožívá. Patří k životu. Dá se dokonce přímo říct, že kdo strach tento týden neměl, dělá něco v přírodě a historii krajně neobvyklého.

Strach sám o sobě není vůbec hrozný. Když ho tedy berete, tak jak je. Problém nastává až v případě, kdy si začnete určovat nerealistické cíle jako: „Nechci být nikdy nervózní.“ Při pokusu vymazat naprosto normální emoci ze svého života totiž spustíte koloběh nežádoucích událostí.

Jakmile se strach stane vaším nepřítelem, nezmizí ze života. Protože to nejde. Člověk = včetně strachu. Pouze si marným bojem přivoláte ještě strach ze strachu („Nepůjdu oslovovat holky, protože bych tam cítil úzkost.“). Nebo vztek ze strachu („Zase jsem ji kvůli nervozitě neoslovil, jsem to ale sračka!“). Nebo jste bezradní z toho že jste naštvaní z toho že se bojíte toho mít strach… Pekelný cyklus.

Raději přijměte, že úzkost tu byla, je, bude. A buď jí můžete čelit samotné, nebo budete čelit celému cyklu úzkosti z úzkosti. To je tak jediná volba, kterou máte.

(Další nádherný příklad nám ilustruje strach z únavy. „Nebudu to dělat, protože pak bych byl unavený… A to by mě asi zabilo nebo co!“ )

Ale mé pocity jsou opravdové!

Nechci nic bagatelizovat. Třeba po rozchodu i mé tělo dělalo divné věci. Divné somatické příznaky. Cítil jsem se, jako by přišly mé poslední chvilky. Těžko poslouchat: „Nic si z toho nedělej,“ když náhle jako by mi bylo 80 a já jako bych neměl sílu na nic, leda tak zemřít. Byly to opravdové emoce, silné emoce, které nešlo jen tak přehlédnout. Ale NADÁLE platilo, že můžu leda buď cítit tyto emoce samy o sobě, jak jsou, nebo si je škatulkovat jako negativní a cítit tak ještě další emoce navíc.

Třesete se – můžete se prostě třást. Je to, jak to je.

A nebo se třesete, leknete se toho, jak se třesete, a třesete se ještě víc!

Pocity dokáží být hodně nepříjemné, ale nezapisuje se to do žádné knihy. Bůh kvůli nim nezabíjí koťátka. Nějak se cítíme, a tím to končí.

Přetransformujte úzkost ve vzrušení

Nervozita by se dala rozložit na vysokou míru aktivace, kterou člověk považuje za nepříjemnou.

Vzrušení? Vysoká míra aktivace, kterou člověk považuje za příjemnou.

A naopak znuděnost? Nízká míra aktivace, kterou člověk považuje za nepříjemnou.

Hormony jako kortizol a adrenalin dělají svou věc – udržují vás bdělé, ostražité, přítomné, připravené… Stojí už na vás, jak si to vyložíte a pojmenujete. Pokud se z aktivace vylekáte, ještě si tím aktivaci zvýšíte. Ve své podstatě ale jde jen o energii.

Lépe udělá, kdo se thrill naučí vychutnat. Kdo třeba rád skáče s padákem, dokáže brzy rozeznat, že oslovit krásnou holku, být přepaden, řečnit před narvaným sálem… mu dodává přesně ty samé emoce. Dobrovolné zavedení jakékoli vzrušující aktivity (horory, streetgame, motorka, olympijské vzpírání, šílené tobogány…) vám umožní reinterpretovat adrenalin na žádanou, pozitivní emoci. Dokonce si na něm vyloženě vytvořit závislost!

A jak vám nyní dochází: strach rozhodně nepatří mezi problémy lidí závislých na adrenalinu… My ho totiž vyhledáváme. Když jsem před deseti lety (možná jedenácti, podle toho, kdy čtete…) oslovoval první neznámé holky na ulici, málem mě z toho kleplo. Seděl jsem ve škole, a při posledních dvou hodinách už se mi chtělo strachy zvracet. Ty průjmy nebyly pěkné a tímto se uklízečce omlouvám. Dnes oslovím holku v narvaném voze metra, a když se nikdo pořádně nepodívá a nekomentuje to, cítím zklamání a už se rozhlížím, kde bych mohl sbalit třeba policistku nebo krásku s pěti bouchači kolem. K tomu se můžete dopracovat i vy.

Zaručený způsob, jak ze sebe udělat bábovku

Celý trik strachu spočívá ve dvojité zpětné vazbě: když se bojíte, utíkáte, a když utíkáte, víc se bojíte. Čemukoli se budete vyhýbat, začne ve vašich očích neúměrně narůstat.

Tělo udržuje homeostázu. Snaží se zachovat jakousi optimální ostražitost, optimální míru aktivace. Když vynecháte mluvení s holkama a zvedání strašidelně těžkých předmětů, po měsíci se začnete bát třeba ponožek pod postelí.

Život bude vždy podobně strašidelný, jen důvody se budou měnit. Vyhnete se velkým stresorům – brzy se promění ve stresory ty malé věci. A úplně stejně vaše tělo nedokáže být permanentně přeaktivované. Dejte si ledovou sprchu, rychlou jízdu, oslovte pár nádherných holek, a přestanou vám zvedat tep večerní zprávy. Homeostáza bejby!

Pokud přijmete, že každý týden vašeho života bude přibližně stejně strašidelný, už vám asi dochází, že si tento strach můžete celý vyžrat třeba v pondělí, a zbytek týdne jet ve zvýšeném klídku. Tedy když jako první po probuzení vstupujete do ledové sprchy, zvyšujete si adrenalin, ale zároveň si na něj snižujete citlivost. „Kontrolovaným vyžráním strachu“ se zároveň učíte vůbec se nervozity nebát a aktivně s ní pracovat.

Vyžerte si strach už ráno/v pondělí/v lednu!

Sám jsem jako hladový pes, který když v sobě ucítí nervozitu, okamžitě věc běží udělat, než to z veškerého odkládání naroste do obludných rozměrů (dvojitá zpětná vazba výše). Jsem neurotik a jakmile mě comfort zone challange NAPADNE, MUSÍM ho udělat.

Co to všechno znamená v praxi

„Jediný problém strachu z oslovení nastává, když kvůli němu neoslovíte.“

Na tom, že se bojíte oslovit svých prvních sto holek na ulici, není nic špatného. Klidně ciťte strach, a oslovujte je i přes to. Neporušuje tím žádný zákon vesmíru. Ano, opravdu máte svobodu dělat i věci, kterých se bojíte! Tělo se postupně desenzitivizuje (pro stejnou aktivaci budete potřebovat silnější stresor) a vy se v očích žen přiblížíte akčním hrdinům z televize.

Nebojte se strachu, tím by jen vzrostl. Vyhledávejte ho a uvidíte, jak se vám ještě může líbit!

Nastavte si budík

Tento třídílný seriál proti úzkosti, motivační a zároveň nabitý nejnovějším vědeckým / mnišským infem, si můžu dovolit zveřejnit zdarma, protože se skvěle prodává mé životní dílo Přitažlivost. Díky tomu nemusím chodit do práce a mohu 100% času objevovat a sdílet tyto věci. Svádění učím celý život, osobně jsem pomohl už stovkám lidí a právě to mi dalo dostatek zkušeností pomáhat na novém levelu.

Sérii proti nervozitě už mám hotovou a zveřejnění druhého dílu je nastaveno na úterý 10:00. (Myslete na to, nebo jednoduše do formuláře níže zadejte svůj mail a na nový článek vám pohodlně přijde připomínka.) Články zveřejňuji právě teď, protože už se otevřely nákupní centra, 25. 5. se ruší roušky venku, a s tím přichází ten nejlepší čas pro všechny zase pořádně streetovat! Vím ale, že úzkost mnohé drží zpět – vidím to ostatně každý týden u svých nových žáků na začátku kurzů.

S překonáváním strachu z oslovení vám proto můj seriál pomůže. A pokud chcete i vědět, co dělat potom, co holce říkat, jak vybudovat přitažlivost a celkově se postupně transformovat ve svou nejatraktivnější možnou verzi, objednejte si taky Přitažlivost:

Ebook o svádění žen Přitažlivost

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: