Jak doopravdy funguje sebevědomí, a jak s ním souvisí duchovní život – StreetGame.cz
Žena medituje

Jak doopravdy funguje sebevědomí, a jak s ním souvisí duchovní život

Nechali jste se někdy zlákat myšlenkou, že sebevědomí dosáhnete, až splníte nějaký cíl? Mnoho lidí disponuje těmito naivními představami… „Teď šťastný nejsem, ale až se stane tohle, začnu být!“ Tráví tedy většinu času v módu „čekání na štěstí“.

„Až si najdu přítelkyni…“

„Až opíchám 120 holek…“

„Až budu šíleně svalnatý…“

„Až začnu vydělávat dost peněz…“

Největší lži, které si říkáme…

Každý pocit je návykový

Cítit nějakou emoci totiž buduje stejný návyk, jako si třeba každý večer čistit zuby. Nejčastěji cítěná emoce brzy vytvoří baseline, nový komfort, do kterého se člověk vždy vrací.

Spokojenost z dosaženého cíle vydrží jen chviličku a člověk se brzy vrátí do svého defaultního stavu „čekání na štěstí“. Vytyčí si nový cíl a čeká dál. Pokud si neuvědomí, že je něco špatně, dokáže někdy určováním stále dalších cílů („Po sté to možná bude fungovat!“) strávit v nespokojenosti celý život.

Zkrátka pokud se vytrénujete, abyste na štěstí stále jen čekali, nikdy dlouho šťastní nebudete.

Řešení? Dejte si svolení být šťastní rovnou

Veselí se ve vás nevytváří tím, že vám někdo vzduchem vyšle akustické vlny (pochvalu) nebo když vaše oči rozpoznají správně seskupené pixely na monitoru (stav bankovního účtu). Ta samá informace (např. vítězství sportovního týmu) dokáže jednoho rozveselit a druhého naštvat. Vše tedy záleží jen na tom, jak si danou událost vyložíte. Pro někoho je 40 000 Kč měsíčně snový výdělek, pro druhého výrazné pohoršení. Štěstí je VAŠÍ vnitřní schopností a vy jste ti jediní, kdo jej svou interpretací ovlivňují.

A tady přichází na řadu onen v nadpise zmíněný duchovní život. Ten nezpůsobují magické bytosti, jak si lidé mysleli ve starověku. Spirituální stavy, jako je přítomnost, zvědavost, vděk, úžas, touha podělit se… souvisí zejména s aktivitou čelního mozkového laloku, a také se schopností mozku vytvářet nové spoje a reorganizovat se (neuroplasticitou). To znamená, že dnes můžeme „spiritualitu“ člověka vědecky změřit. Nasadit mu na hlavu senzory a odhadnout, jak bohatým duchovním životem žije.

Naopak apatie (ten nejméně spirituální stav vůbec), deprese, závislost, neschopnost udělat změnu… souvisí s nízkou aktivitou čelního laloku a sníženou neuroplasticitou. Takový člověk je obětí okolností, těžko schopný něco změnit.

Diody nemáme, chcete svou spiritualitu vyzkoušet malým dotazníkem?

Č.OtázkaVelmi častoČastoNěkdyMálo kdyNikdy
1)Cítíte často pocit vděčnosti za to, že žijete?43210
2)Nacházíte se v životě na špatném místě a čekáte na událost, která to změní? 43210
3)Jste během dne zvědaví a máte velkou chuť objevovat nové věci?43210
4)Cítíte, že nic nemá smysl a nejraději byste vše vzdali?43210
5)Promýšlíte často znova své původní názory? Mýlíte se často?43210
6)Máte problém být jen tak sami se sebou, aniž byste něco dělali?43210
7)Jak často pouze jíte, pouze se procházíte, pouze cvičíte... aniž byste u toho mysleli na něco jiného?43210
8)Závidíte jiným lidem a přejete si, aby si konečně natloukli hubu?43210

Za každou lichou otázku si přidělte svůj počet bodů (4 až 0) a za každou sudou si daný počet bodů (4 až 0) odeberte. Okolo 16 bodů dosáhne duchovně velice rozvinutý člověk, vděčný, zvědavý, užaslý a přítomný.

-16 bodů představuje opačný extrém. Člověka, který životem plýtvá; vzdává se, zatvrzele se drží i nefunkčních názorů, drogy, televizi, ale i pozitivní věci, jako je spánek nebo party, užívá k útěku sám před sebou; věří, že ho z neštěstí vytrhne něco z vnějšku; a zlé věci přeje i ostatním. Žádný materiální úspěch, kterého třeba dosáhne, žádná pochvala nedokáže na dlouho zaplnit jeho vnitřní prázdnotu. Vše totiž lije do kotlíku, který je celou dobu děravý. Pokud bude své duchovní potřeby dál ignorovat, deprese, drogy nebo samota se mu stanou osudnými.

Jak rozvíjet svou duchovní stránku

Přístup ke svému štěstí a inspiraci byste měli mít nehledě na to, jestli se vám zrovna daří!

Za kontrolu emocí, přítomnost a vůli odpovídá zejména čelní mozkový lalok. Ten se nejlépe trénuje sebepřekonáváním a nejrůznějšími meditačními a dechovými cvičeními.

Neuroplasticitu, která ovlivňuje kreativitu, zvědavost, schopnost učit se novým věcem, dívat se na věci z jiného úhlu… rozvíjí psychedelické látky (psilocybin, LSD…), pravidelné učení se novým věcem, a znova meditační cvičení.

Abychom tedy vystoupili z bludného kruhu, kdy jen chceme další věc, a pak zase jinou, a další… a dali si svolení přistoupit k vnitřnímu štěstí a inspiraci kdykoli, potřebujeme stále vystupovat z komfortní zóny (odtud mnohdy pochází silná duchovní prozření), učit se pořád nové věci, a meditovat.

Netrénujte čekání na štěstí! Trénujte přítomnost, zvídavost, vděk, úžas…

Jednou ročně pořádáme Výcvik Přítomnosti, kde učíme to nejlepší z dechových cvičení, meditace a duchovního štěstí, které z vás sála ven, takže přilákává pozornost žen a dělá z vás příjemnou, charismatickou osobu, která si je jistá vlastní hodnotou. Pokud chcete, aby vás holky pravidelně zvaly k oslovení, aby vaše sebevědomí nestálo na tom, co si myslí ostatní, a aby vás žádný ženský test nedokázal rozhodit, můžete se během minuty přihlásit.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

1 komentář
Frog napsal 19.8.2019

Dvojitá nejednoznačná otázka. Zásadní chyba v libovolném dotazníku. Konkrétně: „Promýšlíte často znova své původní názory? Mýlíte se často?“ Co v případě, že odpověď je velmi často a zároveň někdy? Fuj, na VŠ by se to moc nelíbilo. :-)

Odpovědět
Odešlete odpověď