Evoluční biologové mluví o nevěře – StreetGame.cz
nevěra biologie

Evoluční biologové mluví o nevěře

Ondra byl celý večer jako na trní. Klepal bříšky prstů o stůl a neustále z kapsy vytahoval svůj mobil. „Co se děje?“, zeptal se konečně Matěj. „No… Moje holka je dnes na nějaké akci, pije s pár kamarády. Asi bych jí měl napsat, co?“.

Podobnou situaci zná skoro každý muž. Ví, že jeho přítelkyně právě je, byť zatím nevinně, venku s někým jiným. A co hůř, budou tam tančit/pít/zkoušet si oblečení, prostě kdo ví co… Bojí se, že se něco zvrtne a partnerka ho podvede.

Tyto pocity mají muži odjakživa. Vyvinuli se, protože vychovat cizího potomka znamenalo zánik jejich genů.

Ženská nevěra dokonce je mnohem horší než ta mužská. Když totiž podvádí muž, přijde o trochu spermatu a jeho zaopatřovatelské možnosti se možná rozmělní mezi více dětí. Když ale podvádí žena, muž tím riskuje vychovávání cizích potomků a ztrátu celých devíti měsíců.

Přesně tato pravidla ovlivnila i vývoj lidských emocí. Proto je i ve společnostech častější, že má muž více žen, než žena více mužů. Navíc muž je tím považován za úspěšného, žena spíše odsouzena jako děvka.

Obecně se dá říct, že člověk je evolučně schopný být věrný i nevěrný, podle toho, co se hodí. Pro ženu je ideální najít si nejlepšího zaopatřovatele a podvést ho s nejlepším genetickým materiálem. Obojím samozřejmě může být i jediný samec, vy :). Pro muže je nejvýhodnější strategií udržet si tolik partnerek, kolik je schopný po všech stránkách zvládnout (uživit, uchránit, udržet…), případně tajně oplodnit ženy cizí. Někomu to může znít amorálně, ale to je prostě náš zvířecí úděl :)

Každý muž jednu ženu, každá žena jednoho muže? To je utopie komunistického ražení. Ale řekněte to průměrnému muži a vyvolá to v něm vztek. „Proč je tak nenasytný? A co na tom děvkařovi holky vlastně vidí? Vždyť je na ně zlý! Se mnou by se každá měla lépe, já bych jí nikdy nepodvedl, miloval bych ji, tak proč o mě nemá zájem?“. Jenže nudné submisivní muže nikdo nechce…

Sklon k nevěře je dokonce ovlivněn hormonálně. Čím mocnější se muž cítí, tím vzrůstá jeho nadrženost a také ambice, co se týče počtu a kvality žen. Vyplavený testosteron říká: nesnaž se být zadobře s každým, urvi si pořádný kus pro sebe! Zdominuj to! To je přesně efekt, který chcete vyvolat i vy u sebe, pokud máte v plánu stát se dobrým baličem.

Tolik nám o nevěře mohou říct biologové, zejména ti evoluční. Jenže to je jen jeden úhel pohledu. Jak jednat v dnešní velké společnosti, prosté padesátičlenných tlup? Jak nevěře zabránit, jak na ni reagovat a jak z ní prostě přestat mít strach? Jaké je východisko z celé situace, evolučního závodu muže proti muži? A jak dopadl Ondra? Povíme si to v následujícím článku.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: