Čerstvý vzduch jako nootropikum a květiny, které ho čistí – StreetGame.cz
Les čistící celý svět

Čerstvý vzduch jako nootropikum a květiny, které ho čistí

Hledáte stimulant, který by vám dodal energii, nebo chytrou drogu, která by zvedla vaši inteligenci a kreativitu? Jedna se vznáší všude kolem nás! Bohužel, často bývá znečištěná…

Čím je vzduch znečištěný a jaké efekt to má na zdraví

Z venku se do bytů dostává formaldehyd, olověné barvy, pesticidy, radon a azbest. Nejčastějšími kontaminanty vevnitř jsou výrobky ze dřeva, vedlejší produkty spalování, kopírky, čistící prostředky, voňavky, tabákový kouř, čalounění, lepidla a koberce. Elektromagnetická radiace počítačů, televizí nebo neuzemněného vedení vytváří pozitivní ionty, které se také mohou podílet na oslabení imunitního systému, rakovině, úzkosti, nespavosti nebo špatné náladě. Posledním zdrojem znečištění bývá sama příroda – jde o hmyzí trus, bakterie, viry, komáry, plísně, pyl a prach.

Toto znečistění způsobuje mnohé zdravotní problémy, jako je podráždění očí a sliznic, různé druhy rakoviny, bolest hlavy, nervozita, nechutenství, závratě, slabost, poškození plodu, zánět, poruchy vědomí, kašel, poškození ledvin a jater..

„Jsme stavěni na život v přírodě a pokud chceme žít v domech, musíme si přírodu vzít s sebou,“ prohlásila NASA a provedla nejznámější studii pokojových květin. Sledovala, jak běžné, nenáročné domácí rostliny dokáží zbavit vzduch těchto pěti chemikálií: benzenu, formaldehydu, trichloroethylenu, xylenu a amoniaku.

Nejlepší pokojové květiny pro čistý vzduch

NASA nehledala ty nejúčinnější rostliny po celém světě – testovala jen ty, které už lidé doma běžně mívají. A výsledky byly překvapivé!

Nejlepším čističem trichlorethylenu a benzenu byly gerbery, u formaldehydu palma horská. Jako nejuniverzálnější se ukázali lopatkovec, toulitka, tchýnin jazyk, draceana, břečťan popínavý a chryzantéma. Naprostá většina rostlin vyčistila alespoň něco!

Obzvlášť zajímavé schopnosti ukázal tchýnin jazyk. Většina květin produkuje kyslík přes den, a v noci ho lehce vydýchává. Tchýnin jazyk vytváří kyslík i přes noc! Představuje tak bezkonkurenčně nejlepší rostlinu do ložnice. Navíc nevyžaduje žádnou péči – je téměř nemožné ho zabít!

6 až 8 tchýniných jazyků do výšky pasu dokáže nekonečně dlouho vyživovat kyslíkem v uzavřené místnosti jednoho člověka. Kdybyste budovali atomový kryt, nezapomeňte na ně…

Otrava CO2 přes noc je jednou z nejčastějších příčin ranní únavy hned po narušeném cirkadiálním rytmu. Dokud to jde, větrejte, v ložnici se moc nezavírejte, a zbytek nechte na tchýniných jazycích!

Nejvíce kyslíku přes den produkuje palma areková – na 1 člověka 4 palmy do výšky ramen.

Čím větší květina, tím více vzduchu dokáže čistit. To neplatí jen v případě, že listy začnou zakrývat hlínu. Většina čistění totiž probíhá právě v půdě, ve spolupráci kořenového systému a rozličných zdravých bakterií v zemině (ostatně sama práce s hlínou je u lidí díky pozitivním bakteriím prokazatelně antidepresivní). Půda květin by pro co nejefektivnější čištění měla být vzduchu co nejvíce exponovaná. Takže žádné okrasné kamínky! Nechte hlínu dýchat!

Zdravé květiny, jako je tchýnin jazyk, břečťan, dračinec nebo fíkus snadno koupíte v Ikea, OBI, květinářstvích nebo různých zahrádkářských eshopech, jako je gardners-eshop.cz. Aloe vera dokonce v Praze objednáte do pár hodin až domů i z rohlik.cz! Pokud se chystáte na přednášku nebo kurz, můžete mi napsat na [email protected], a já vám dokonce pár řízků tchýnina jazyku nebo rýmovníku zdarma přinesu (bude ale trvat, než se u vás zakoření a začnou pořádně čistit).

Protože NASA vyloženě testovala ty nejsnadněji pěstovatelné rostliny, stačí jim většinou troška světla (např. postavit na okno zevnitř) a zalití dvakrát do měsíce.

Potřebujete-li pravidelně čistit vzduch v místnostech úplně beze světla, zvažte:

  • střídání stráží – jednou týdně vyměnit veselé tchýniny jazyky z prosluněného obýváku za smutné tchýniny jazyky ze špajzu
  • umělé fluorescenční osvětlení
  • vést sluneční světlo do tmavých místností systémem zrcadel
  • prostě to risknout a nechat květiny ve tmě, dokud jednou neumřou, načež koupíte nové

Pokud vám na rostliny nezbývá moc místa, existují i magnetické květináče, závěsná terária, kapsáře na květiny, živé mechové obrazy… Zkrátka zapojte kreativitu!

Tillandsie zase rostou úplně bez hlíny! Visí třeba přichycené na provázku a stačí je občas navlhčit rozprašovačem. Osobně jsem je strategicky rozmístil tam, kde se nevlezly květináče – na zářivku, na ventilátor nad záchodem…

Květiny pomohou i proti hmyzu! Zdravý rýmovník jej pouze odpudí, zato masožravky poutavě sežerou. Rovněž si lze pěstovat vlastní čerstvé bylinky do jídla. Můžete si tipnout, že tyhle NASou netestované rostliny budou vzduch čistit taky.

Co se týče radiace z wifi, bezdrátového signálu, televizního vysílání… Pohlcovat a proměňovat radiaci v živiny dokáží houby. Stačí si objednat sadu pro pěstování žampiónů (ve tmě, např. v koupelně), hlívy ústřičné, reishy nebo shitake (všechny tři na normálním světle, třeba hned vedle wifi). Přijde vám přímo substrát naočkovaný podhoubím, ze kterého v trochu přijatelných podmínkách vyraší několik generací jedlých zdravých hub.

Ideální vlhkost vzduchu

Krom čistoty má na kvalitu života vliv také vlhkost vzduchu. Při nízké vlhkosti vzniká statická elektřina, která víří do vzduchu prach a jiné nečistoty. Na zrníčcích prachu cestují viry a čím více prašného vzduchu vdechujeme, tím větší je šance nákazy.  Lidské tělo v suchu rychleji ztrácí vodu skrze kůži a sliznice dýchacích cest. To vede k oslabení imunity. Poznáte podle suché pokožky, dráždivého kašle, problémů s dýcháním nebo podrážděných očí. Zvlhčením vzduchu aspoň na 45% tak mnohdy v zimě zabráníte nachlazení.

Při vysoké vlhkosti vzduchu materiály mohou rezivět, nahnívat a plesnivět (silně alergenní). Mikroorganismům se daří nejen v nadměrném vlhku, ale také přílišném suchu. Zdravý roztpyl se nachází mezi 40 až 60% vlhkosti – to dochází k nejnižšímu růstu bakterií, plísní i roztočů a snižují se i nepříjemné projevy chemických nečistot.

Vlhkost vzduchu můžete krom květin zvednout třeba krásným akváriem! A samozřejmě, rostliny dovnitř vysázíte taky… Na topení, které v zimě tolik vysušuje vzduch, můžete nasadit keramický odpařovač plný vody. No a až budete hotovi s vanou, nevypouštějte ji, ale nechte odpařovat.

Slanost vzduchu

Proč lékaři tak často doporučují lidem s problémy dýchacích cest dovolenou u moře?

Mořský vzduch, zvlášť ten po bouři, obsahuje záporné ionty, sloučeniny jódu, vápníku, hořčíku, sodíku, brómu, selenu a další stopové prvky, které jsou mimořádně důležité pro správnou činnost lidského organismu. Na doma pro tyto účely existují solné lampy.

Vzpomínáte ještě na svou nevypuštěnou vanu? Začněte používat koupelnové soli, hlavně tu epsomskou (magnézium sulfát), a nechte pak odpařovat i ty!

A v odpařovači na topení se vám tak jako tak množí bakterie, pokud jej často neměníte. Přidejte špetku růžové soli i do odpařovače! Krom eliminace bakterií zvedne i salinitu vzduchu. Benefity moře po celý rok.

 

Dostat se dneska k čistému vzduchu je doping srovnatelný se silnou kávou. Rostliny mění CO2 na 02, čistí nebezpečné chemikálie, produkují negativní ionty (neutralizují tak prach, bakterie, alergeny a záření elektronických zařízení), v létě snižují horko, tlumí hluk, při deštích zadržují dešťovou vodu, a pomáhají udržet zdravou vlhkost vzduchu. Vybavte proto byt nějakými květinami!

Blbuvzdorným řešením je rozmístit po bytě několik tchýniných jazyků a dál se nestarat (nemají péči rádi). Tím zábavnějším nakoupit i květiny a houby, které se vám líbí, nebo vás zajímají – pořídit si mechový obraz, balkón nechat porůst brečťanem, pod okno nastražit masožravky, do koupelny zavěsit tillandsii…

Doma si vzduch vyčistíte sami, ale kdyby o čistící síle rostlin věděl každý, vzniklo by lepší prostředí i ve školách, v kancelářích, na úřadech… Sdílejte a lajkujte proto prosím tento článek na facebooku, ať už místnosti bez rostlin nevídáme, a vzduch v budovách se zlepší celkově!

No a občas je třeba okusit vzduch ze všech nejčistší – jít si zameditovat do přírody.

Pro další informace okolo zdraví a navyšování výkonnosti přijďte na Biohacking 3 – otázky a odpovědi

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář:

4 komentáře
Nash napsal 5.4.2019

Opet skvely clanek takove informace se tezko ziskavaji !

Rad bych se zeptal jestli se krome rostlin vyplati si poridit taky cisticku vzduchu.

Odpovědět
Martin napsal 8.4.2019

Super článek. Jaké květiny bys mi doporučil do kanceláře? Má smysl třeba tchýnin jazyk, když tu trávím čas přeci jenom přes den?
Díval jsem se na některé zmíněné, ale jsou docela náročné na údržbu. Ideálně bych bral nějaké lehčí. Třeba zalévat max 1x týdně – ideál.
Díky.

Odpovědět
Princ napsal 8.4.2019

Tchýnin jazyk čistí vzduch i přes den, jen má navíc zvláštní schopnost produkovat kyslík i v noci. Fíkus, aloe vera, břečťan… taky snesou kde co.

Odpovědět
Martin napsal 11.6.2019

Čau,
jak je na tom stabilizovaný mech?
Nikde jsem se nedočetl o jeho funkčnosti, všude píšou jen že zůstane stále krásný (což jse bezva, ale druhořadé)
Jinak bezva článek! :)

Odpovědět
Odešlete odpověď