Bojové sporty – váš první trénink – StreetGame.cz
Boxerské rukavice

Bojové sporty – váš první trénink

Chcete se umět ubránit a být oporou i pro ženu. Získat fyzičku a vypadat dobře. Zocelit se po všech stránkách, a to i psychicky. Nebýt jen snadnou kořistí pro někoho, komu jste právě balili holku. Rozhodnete se tedy začít s nějakým bojovým sportem. Co vás jako nováčka v gymu čeká?

Pravdou je, že se nemusíte ničeho bát. I když začátečníci někdy mívají předsudky a zkreslené představy, trenéři jsou obvykle přátelští lidé vědomí toho, že před sebou mají úplné nováčky. Nemusíte tedy umět vůbec nic, a jakékoli předchozí zkušenosti jsou výhodou navíc. Na tréningy chodí i ženy, mnohé kluby pak mají dokonce lekce pro děti.

I z hlediska bezpečnosti se není čeho bát. Nepředstavujte si, že pokud si zvolíte MMA, na prvním tréningu vás s někým zavřou do klece a dají vám za úkol rozbít mu nos pěstí, poranit nohu kopem, pak s ním praštit o zem, tam ho chvíli trápit dalšími údery a nakonec uškrtit :). Takové zápasy jsou jen pro ty nejlepší, kteří MMA dělají mnoho měsíců nebo let. Nečekejte tedy rovněž, že vás trenér po dokončení nějaké tříměsíčního kurzu pro začátečníky rovnou pošle do klece.

A jak to tedy vypadat BUDE?

Většina gymů na svých stránkách píše, co si vzít na první tréning. Nejčastěji je to něco na převlečení (kraťasy/tepláky a tričko) a láhev s vodou. Když přijdete, všechny pozdravte. Brzy se určitě seznámíte s trenérem. Ve sportech jako je box, muay thai, grappling, MMA nebo Krav Maga jsou většinou všichni kamarádi, tykají si a oslovují se jmény.

V šatně se převlečete a vydáte se do tělocvičny. Nové lidi stále zdravte, netvařte se, že tam nejsou – z těch, kteří vydrží, budou brzy vaši noví přátelé.

Samotný trénink zřejmě začne nástupem a vyřešením nějaké administrativy – kolik přihlášených přišlo, kdo už zaplatil, co vás dnes čeká… Bude následovat rozcvička, která vás zahřeje a připraví tělo na výkon – to je často různé běhání a poskakování.

Pak přijdou na řadu první techniky a drily. Instruktor vám bude podrobně předvádět a vysvětlovat ty nejzákladnější pohyby. Zatímco si je pak budete sami zkoušet, bude všechny obcházet a radit jim, co vylepšit.

Jestliže zvolíte nějaký úderový sport – box, muay thai, ale třeba i sebeobranný systém Krav Maga – budete se nejspíše jako první učit přímý úder, takzvaný direkt. Dovíte se, z jakého postoje vycházet, že máte zapojit nejen ruce, ale i boky, jak se stále krýt…

Budete boxovat do prázdna (tzv. stínování), případně do pytlů a lap. Určitě se už na prvním tréningu nebudete bít, nebo si nové údery zkoušet na nose svého partnera.

Základní pohyby musíte zvládnout perfektně, proto se trénují s velkým důrazem pořád dokola. Existují i mnohá cvičení, která vás sama připraví na následné zvládnutí složitějších pohybů. Taky možná zažijete nějakou posilovačku a strečing. Po závěrečném nástupu se převléknete zpátky do civilního, dáte si banán a můžete se těšit na další tréninky.

Na těch budete dál zdokonalovat svůj pohyb v postoji, direkty, háky, krytí, v kick boxu a thai boxu navíc i kopy a obranu proti nim…

Na hodinách sebeobrany, jako je třeba Krav Maga (jiné systémy tolik nedoporučuju), vás kromě základních úderů, na které bude o něco menší důraz, rychle začnou učit, jak se bránit škrcení nebo kravatě, přežít útok i několika netrénovaných lidí, jak kopnou útočníka do koulí a rychle utéct…

Lekce MMA, tedy smíšených bojových umění, bývají pro změnu rozdělené na tréningy, kde se naučíte bojovat v postoji (boxovat a kopat) a na ty, kde postupně zvládnete zápasení – dostat soupeře na zem, získat nad ním kontrolu a chytře mu nasadit nějakou páku (lámání ruky v loktě, páčení ramene…) nebo škrcení (ať už vaším předloktím, soupeřovou vlastní rukou nebo třeba holení). K tomu se používá judo a wrestling, hlavně ale brazilské jiu jitsu. Pozic na zemi jsou desítky, na každý útok existuje protiútok a na ten zas jiný…, takže grappling se dost podobá šachům a bezpečný sparing je v něm možný od prvního tréningu.

Každý pokročilý na vás bude mírný. Kdo to přehání jsou obvykle spíš zbrklí nováčci, kteří zbytečně bojují ze všech sil, jako by jim šlo o život, přitom si to mají jen zlehka zkoušet.

Boj v postoji je tedy tvrdý – chcete se dobře krýt a zároveň zasypat soupeře dobře mířenými ranami, proto sparingy v něm přijdou až po nějaké době, navíc v chráničích. Boj na zemi je hlavně vychytralý a se zápasením může každý začít v podstatě hned po prvním tréningu.

Teď už všechno víte, a můžete jít na to.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: