Bezpečný sex zabrání pohlavním nemocím – StreetGame.cz
Žena dává kondom, i když je ženatá

Bezpečný sex zabrání pohlavním nemocím

„S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost“, říkávám studentům na našich pravidelných kurzech: „O co víc holek od teď sbalíš, o to důležitější bude se při sexu dobře chránit“.

Chránit sebe a své partnerky před následujícím:

AIDS

Vir HIV způsobuje získané selhání imunity. Jde o nevyléčitelnou, smrtelnou nemoc, jejíž příznaky lze do smrti jen oddalovat. Je přenositelný krví, sexuálními sekrety a z matky na dítě.

K nakažení může dojít při vaginálním, análním (zde se riziko ještě zvyšuje) a také orálním sexu. Někdy tedy stačí se vyspat se se ženou, která to předtím infikovanému dělala ústy. Líbání není nakažlivé, co se týče HIV, pokud ústa nejsou poraněná (přesto mohou sliny přenášet jiné nemoci). Kvůli krvi se pravděpodobnost zvyšuje, když žena menstruuje.

AIDS postihuje mladé, úspěšné lidi v produktivním věku. Průměrná doba, kdy je vir latentní a neprojevuje se, činí přibližně deset let. Nikdy tedy nestačí, že se partnerka „zdá zdravá“ nebo „to není nějaká taková“.

Jiné sexuálně přenositelné choroby

HIV je jen třešničkou na dortu venerických infekcí.

Syfilis začne tvrdým vředem, kapavka zase hnisavým zánětem pohlavních a vylučovacích orgánů. Chlamydióza nemá žádné příznaky na 80% ženských přenašeček, 50% mužů ale ucítí pálení při močení, výtok na penisu a další symptomy. Hepres se projeví jako opar. Zhruba 2,5% populace šíří nějakou formu hepatitidy, tedy lidově žloutenky. Některé lidské papilomaviry ústí v bradavice a souvisí také se vznikem rakoviny.

Znova se jedná jen o vrchol ledovce, při sexu se navíc dá nakazit také jinými než sexuálně přenositelnými nemocemi (když to názorně přeženeme, třeba rýmou).

Jak z toho ven?

„Osamělá masturbace (včetně sexu po telefonu a počítačového sexu) je zcela bezpečná,“ radí jeden vtipný text o bezpečném sexu. Takový přístup by si samozřejmě vybral svou daň na vaší psychice. Těžko budete žít spokojeným životem bez sexu. Máme tři lepší řešení, aplikované naráz.

Kondom

Použití prezervativu snížuje podle studie (Waller, Davis 2003) pravděpodobnost nákazy HIV o 80%. Za většinu selhání může nesprávné použití kondomu.

Nejprve zkontrolujte, jestli není kondom prošlý. Poškodit ho také mohlo teplo, vlhkost nebo sluneční záření. Chovejte se k němu opatrně, prospěje krabička jako je Durex Lovebox ukrytá v peněžence.

Roztrhněte fólii. Kondom se roluje jen jedním směrem a vy musíte předem zjistit, jakým. Když začnete nesprávně, už si to nemůžete „rozmyslet“, sundat jej a nasadit opačně, je totiž již znehodnocený preejakulátem. V takovém případě si nasaďte jiný (v loveboxu máte vždy ještě minimálně dva, osobně jich nosívám i více).

Stiskněte konec čepičky, abyste vyhnali všech vzduch (kvůli bublině uvnitř by mohl prasknout). Pak kondom srolujte od žaludu až úplně dolů po kořen a ujistěte se, že nepadá.

Kondom si nasaďte hned, ještě před jakýmkoli kontaktem penisu s partnerkou. Pod něj i na něj můžete aplikovat trochu lubrikantu na vodní bázi (jiné ne) – při sexu je třeba vše vlhké, krom toho nízká lubrikace je často důvodem protržení kondomu. Musí vám dobře stát, to je ostatně další podmínkou sexu. Nedotýkejte se gumy ostrými nehty, ty vadí i při prstění a proto je obecně lepší jejich pravidelné stříhání.

Hned po ejakulaci kondom pevně stiskněte a penis vytáhněte. Zbavte se jej, je jen na jedno použití. Nedotýkejte se partnerky penisem ani špinavýma rukama, dokud se neumyjete. Infekce může proniknout i mikroskopickými rankami v kůži kdekoli na těle, také ústy nebo očními bulvami (protření oka).

Nasazení kondomu je třeba perfektně natrénovat v soukromí a pak v akci už jednat automaticky.

Testy na pohlavní choroby

Pravidelné testování je téměř nutností. Konkrétně test HIV je plně průkazný až 2 nebo 3 měsíce po rizikové události, dřív si tělo nestihne vytvořit dostatek protilátek, které test hledá.

Společné absolvování testů je jediným poměrně bezpečným případem, kdy lze začít společně spát bez kondomu (samozřejmě zůstává riziko nevěry + nedostatečného času po nákaze HIV). Bez ostychu kontaktujte svého lékaře.

Výběr partnerek

Sklony k rizikovému chování vylučují některé ženy ze hry i přes existenci kondomů. Nepouštějte se do sexu s očividně nemocnými, „všude vyhlášenými“ nebo velice špatně poučenými ženami. Pokud s vámi je žena ochotná mít sex do deseti minut, netrvá na kondomu a ani neví, že i při orálním sexu je AIDS nakažlivý, zřejmě patří mezi ně. Pryč od ní, každý takový sex je rizikový i s kondomem.

Partnerky si pečlivě vybírejte, choďte na testy a vždy používejte kondom. Prožijete šťastný, zdravý život. Seznamte s těmito fakty další a pomůžete vytvořit šťastnější, zdravější společnost pro všechny.

Zaujal vás článek?

Pronikněte hlouběji a staňte se mužem, po kterém ženy touží! Náš desetidenní e-mailový program zdarma vám pomůže získat sebevědomí, spousty sexu s krásnými ženami a třeba i vysněný vztah.

Zanechte komentář: